Aleksić: Eksploatacija litijuma biće početak pretvaranja cele Srbije u rudarsko okno

Umesto što Srbija ulaže u strane kompanije razvoj treba da se temelji na proizvodnji zdrave hrane, ulaganju u pet miliona hektara obradivog zemljišta koje posedujemo i na savremenim tehnologijama koja neće dovoditi u pitanje bezbednost života i zdravlja građana, rekao je danas na drugoj sednici Glavnog odbora Narodnog pokreta Srbije (NPS) na kojoj će biti usvojene Deklaracija o zabrani kopanja litijuma i bora u Srbiji i Deklaracija o promeni postojećeg izbornog sistema u Srbiji predsednik stranke i narodni poslanik Miroslav Aleksić.

,,Pre nešto više od deset meseci doneli smo odluku da osnujemo NPS u sred najvećih protesta u kojima smo aktivno učestvovali jer smo prepoznali da je našoj zemlji potreban jak nacionalni, proevropski i demokratski pokret, sačinjen od patriota koji žele Srbiju na koju mogu da budu ponosni, koja je dom slobodi i neprijatelj tiraniji. Dug put smo prešli od osnivanja stranke u avgustu prošle godine. Nije bilo lako početi ponovo sve iz početka, ali smo uspeli zato što smo se držali zajedno i radili na izgradnji naše organizacije i porodice. Od prvog dana smo pod pritiskom pokazali da smo kadri i spremni, a tek nas čeka veliki posao”, kazao je on.

Aleksić ističe da se NPS danas nalazi u 146 opština i gradova i raste svakodnevno kako bi svi zajedno izgradili budućnost, a osvrnuo se i na izbore iz decembra 2023. godine kada je lista koalicije „Srbija protiv nasilja” dobila svaki četvrti glas u Srbiji, uprkos istorijskoj izbornoj krađi.

,,Ne smemo da budemo zadovoljni – sve dok u Srbiji vlada tiranija i prekrajanje narodne volje. Moramo da menjamo sistem jer je on udario devojčicu u ulici Vojvode Stepe pre neki dan, kao i policajku Katarinu Petković koja je bila uhapšena. Sistem je udario i policajce koji su razotkrili Jovanjicu i umesto da budu nagrađeni, oni se proganjaju. Što se tiče korupcije, od 2012. godine svake godine je Srbija padala od dva do četiri mesta u indeksu za borbu protiv korupcije koja je postala način života”, naglasio je on.

Prema njegovim rečima, projekat EKSPO 2027, radovi na koridoru Ruma-Šabac-Loznica, kao i Moravski koridor primer su korupcije vlasti i čeka nas velika borba, dok je siromaštvo postalo resurs u Srbiji, a uzurpatori gaze poslednje trunke dostojanstva naših građana koji sve više trpe.

,,Želim da se promena vlasti sprovede regularnim putem. Učinili smo sve i borili se koliko smo mogli da ostvarimo dobar rezultat na izborima i jesmo najbolji opozicioni rezultat od 2012. godine. Svaki četvrti čovek u Srbiji glasao je u decembru 2023. godine za listu SPN. U borbi za izborne uslove opozicija nije ostala jedinstvena posle toga i nije stala pod jedan barjak. To je dovelo do apatije i konfuzije i u Beogradu, gde smo očekivali najbolje rezultate, oni su izostali”, dodao je on.

On ističe da je glavni protivnik mafijaška organizacija SNS i krug bahatih moćnika koje su okupili oko sebe, kao i da su izbori održani 2. juna pokazali da je čak i takav protivnik i u neravnopravnim uslovima pobediv, a Niš je najbolji primer da postoji recept za uspeh pa čak i u ovakvim uslovima i to je volja građana.

,,Više nema sumnje da je NPS najveća opoziciona stranka. Sada imamo 12 poslanika u Narodnoj skupštini, pet poslanika u Vojvodini i 262 odbornika u 102 grada i opštine širom Srbije. To je samo početak i temelj naše borbe koja treba da usledi i da dođemo do onih građana koji misle da se ništa ne može promeniti”, rekao je on.

Kada je u pitanju iskopavanje litijuma, on ističe da ne postoji veća opasnost koja se nadvila nad Srbijom i da su u pitanju zaštita života, zdravlja i opstanka građana Srbije, a na prvom mestu stanovnika ugroženih sela i gradova gde su predviđena i gde se sprovode istraživanja nalazišta litijuma i bora moraju da budu primarni cilj, kao i zaštita čistih i zdravih izvora vode, zemljišta i vaduha kako bi naša deca odrastala kao zdravi ljudi i kako bi ostali da žive i rade u svojoj zemlji.

,,Opasnost od litijuma je mnogo veća nego što se misli, od Loznice do Bujanovca se planira eksploatacija i nema opravdanja za ulazak u ovaj projekat, jer nijedan ekonomski interes nije važniji od života građana. NPS poziva na odgovornost svakog ko se usudi da sklapa dogovore sa stranim kompanijama a koji bi direktno ugrozili bezbednost i zdravlje i koji bi otuđili prirodne resurse naše zemlje, a koji pripadaju isključivo narodu”, kazao je on.

Aleksić ističe da nas režim laže svakoga dana na režimskim medijima kako je litijum nešto dobro, a kritikuju i blate ljude koji su sinoć protestovali u Loznici i dodaje da se u toj investiciji kriju mnoge prevare domaćih kompanija i sve to tiho pripremaju već godinama.

,,Ovo je borba naše generacije. Srbija ne sme da postane rudarska kolonija. Prihod od litijuma biće 180 miliona evra, za potpuno uništenje Srbije. Bog nam je dao plodnu zemlju, vodu i dobru klimu. Imamo pet miliona hektara obradivog zemljišta, a oni hoće da pretvore državu u rudarsko okno i zato ne smemo da pokleknemo u borbi”, istakao je on.

Govoreći o promeni izbornog sistema, on kaže da bi izmene Zakona o izboru narodnih poslanika i Zakona o lokalnim izborima predvidele personalizovan proporcionalni izborni sistem prema kom bi u slučaju republičkih izbora Srbija bila podeljena na 250 izbornih jedinica, gde bi se glasalo imenom i prezimenom za kandidate, a stranke bi osvojile ukupno onoliko glasova koliko su osvojili njihovi pojedinačni kandidati.

,,U tom slučaju, izbor kandidata bi isključivo zavisio od volje građana, a ne od pozicije na kojoj se nalazi na izbornoj listi koju utvrđuje stranačko rukovodstvo. Izmenom zakona o lokalnim izborima bi se predvidelo posebno za svaku opštinu broj izbornih jedinica adekvatan teritoriji i broju odbornika u lokalnim parlamentima. Ove izmene zakona će doprineti izgradnji poverenja građana u njihove predstavnike, koji imaju obavezu prema njima i u institucije koje treba da im služe i rade za njih”, istakao je on.

Aleksić ističe da se NPS zalaže za vraćanje suvereniteta u ruke građana na osnovu člana 2. Ustava kako bi njihovi izabrani narodni poslanici i odbornici služili njihovim interesima, zastupali njihove životne potrebe, potrebe njihove dece, porodica, njihovih sela i gradova i omogućili trajan ekonomski razvoj, sigurnost i prosperitet svih građana.

,,Takođe, ograničenje moći partijskih vođa i uskog kruga ljudi koji vode političke stranke, te vraćanje moći tamo gde po Ustavu i pripada – građanima, koji će slobodnom voljom birati svoje direktne predstavnike i na taj način neposredno uticati na svoju budućnost, a ne da im sudbinu njihovih lokalnih zajednica oblikuju partijski moćnici iz Beograda, kao što je do sada to bio slučaj”, rekao je on i zapitao da li je normalno da jedan čovek bude kandidat za sve funkcije.

Aleksić naglašava da će NPS zalaganjem za pomenute izmene u atmosferi narušenog poverenja u politiku i političare u Srbiji i rasprostranjene apatije kod građana zbog snažnog osećaja da nemaju moć da bilo šta promene, omogućiti da građani direktno biraju svog predstavnika, a ne stranku, koji će za svoj rad odgovarati direkno njima, a ne političkim vrhuškama.