НПС Бор: Власт купује време и све ради у тајности и без знања грађана

Bor

Из Народног покрета Србије Бор саопштено је да је на седници Скупштине града Бора која је одржана 20. септембра ретко који одборник власти дискутовао о изгласаним тачкама дневног реда, јер су неки од њих и сами рекли да је партијски задатак да гласају без много питања, док су се неки обратили НПС у вези објашњења.

Многима није јасно како фирме које немају ни једног запосленог добијају дозволе за изградњу соларних електрана или ветропаркова, а власници тих фирми су већином странци, па се поставља питање како су стигли до Бора, одакле им информације и како и зашто им власт у граду излази у сусрет као најрођенијима.

Предлог Одлуке о доношењу Плана детаљне регулације за формирање стамбених насеља на потезу ,,Трујканов поток” усвојен је на мишиће, нису уважени захтеви многих мештана села Шарбановац и Злот који се не мире са одузимањем имовине, власт није уважила ни то што је мали број мештана Кривеља и других села заинтересован за пресељење у ,,нова насеља”, док су се они који су продали свој иметак већ снашли, многи далеко од Бора.

Како се наводи у саопштењу, на делу је очигледно стари рецепт који је коришћен у претходним случајевима, да се једно обећа па сасвим друго уради, за шта су најбољи пример многи данашњи функционери власти који су у предизборној кампањи обећавали нешто друго, па примери Кривеља, Оштреља, Слатине и осталих села која су на удару најбоље осликавају њихово понашање.

Градоначелник Александар Миликић је на седници Скупштине града помињао и уплитање страног конзулата у овај проблем, као и опозицију, па је на конференцији за новинаре без икаквих доказа оптужио Драгана Марковића одборника НПС да је позивао чланове одбора СНС у Бору и нудио помоћ у решавању проблема, иако је истина потпуно другачија.

Наиме, поједини чланови СНС су позивали председника одбора НПС у Бору и тражили помоћ и разјашњење нејасноћа у вези разних проблема, јер њиховим представницима у власти не верују, а жалосно је и што су успели да посвађају мештане појединих села.

Представници власти су термин  ,,Трујканов поток”  користили да обману мештане који живе далеко од те локације, па већина њих није била свесна шта им се спрема. Миливоје Јаношевић, заменик градоначелника је у фебруару 2023. године на седници Скупштине града, у директном преносу, изјавио да ће се нова насеља градити на месту где је земљиште у већинском државном власништву.  На састанку са мештанима Шарбановца у априлу ове године представници власти су изрекли још једну обману – да ће бити изузети сви који не желе да продају своју имовину.

Градоначелник Бора је на састанку са мештанима Шарбановца и Злота пар дана пре седнице на којој су одборници власти изгласали Предлог Одлуке о доношењу плана детаљне регулације за формирање стамбених насеља на потезу ,,Трујканов поток” рекао да ће сви који буду желели да продају земљу за изградњу нових насеља то моћи да ураде по тржишним ценама, док ће они који не желе остати власници те земље и са њом ће сами располагати.

Рекао је и да ће  у почетку бити од 20 до 50 пресељења чиме је, свесно или несвесно,  потврдио да је мала заинтересованост за пресељење у та насеља, али у финалној верзији Нацрта плана детаљне регулације за формирање стамбених насеља, који је Градској управи града Бора доставио Институт за архитектуру и урбанизам Србије (ИАУС) и који је основа за доношење одлуке, стоји да ће се у циљу стварања услова за досељавање становништва у нова насеља спровести експропријација (откуп) земљишта и других непокретности.

У образложењу Нацрта плана од стране ИАУС процењује се да би изградња и опремање нових насеља трајала између три и пет година, а важно је напоменути да су само четири члана Комисије за планове града Бора, од седам, гласали за њега.

Ово је само увод у оно што може задесити грађане градског дела Бора, од Брезовика, преко МЗ Север, па на даље, јер у обећања власти не треба полагати наде пошто се све ради у тајности, без знања грађана и игра се на куповину времена.