Из Народног покрета Србија Бор саопштено је да је крајњи тренутак да се одбрани будућност Тимочке крајине која је у опасности под ненародним режимом Александра Вучића, а тиме и Србија, јер власт зарад свог опстанка очигледно овај део Србије планира да претвори у колонију.
У саопштењу се подсећа да је Основно јавно тужилаштво у Зајечару поднело оптужни предлог против компаније Зиђин Мајнинг због одлагања и управљања рударским отпадом без дозволе коју издаје надлежно министарство и то траје више од две године.
Институт за архитектуру и урбанизам Србије је 17. марта ове године под бројем 136 упутио захтев-допис надлежној институцији у Бору којим се тражи достављање услова из њихове надлежности за израду Урбанистичког пројекта за коридор цевовода ради транспорта свеже техничке воде од Црног Тимока до производних погона рудника ,,Чукару Пеки”, доња зона на територији катастарских општина Слатина, Метовница и Шарбановац.
У документу се наводи да та компаније планира да отвори у 2025. години доње лежиште рудника ,,Чукару Пеки” па је потребно решити проблем водоснабдевања при чему укупне потребе за водом износе 1.500 метара кубних. План је да се недостатак воде реши тако што ће се потребна количина воде захватити са са будућег водозахвата на реци Црни Тимок низводно од ушћа Брестовачке реке у Тимок а одатле би се вода транспортовала цевоводом високог притиска до локације рудника где је у плану изградња отвореног резервоара запремине 6.000 метара кубних и акумулације запремине 1.000.000 метара кубних.
Како се додаје, планира се и довођење додатне количине воде са постојећег водоводног система ,,Боговина” која ће служити као резерва у сушном периоду помоћу два челична цевовода која би ишла од нове црпне станице која се планира непосредно уз постојећу пумпну станицу ,,Селиште” па до црпне станице на планираном водозахвату. Из документа се види да је пројектант ,,Хидромонтажа” из Београда израдио идејно решење водоснабдевања.
Ово је и најбољи показатељ да је крајње време да се најшира јавност упозна са целовитим уговором о продаји РТБ Бор како би грађани били упознати са размерама експлоатације руде бакра и злата у овом делу Србије, јер страна компанија се интензивно шири на све стране у Тимочкој крајини па су, сем Бора, угрожени и Мајданпек, Зајечар, Бољевац, а могуће и Књажевац и Неготин.