НПС Бор: Град остао без пијаће воде, проблем водоснабдевања много већи од пуцања једне цеви

Bor

Из Народног покрета Србије Бор саопштено је да је због пуцања главне водоводне цеви којом се Бор напаја пијаћом водом цео град остао без воде, а нико од надлежних није могао са сигурношћу да каже када ће вода стићи до потрошача у граду.

Како се наводи, ЈКП Водовод Бор је био и остао у сенци топлане која је била „бунар без дна и у коју су се слиле милијарде динара из буџета града за набавку угља, плаћање струје, за камате и покривање губитака, док је власт за то време власт заборавила на проблеме водовода.

Одборник Драган Марковић истиче да је заједно са другим опозиционим одборницима упозоравао да ће водоснабдевање бити главни проблем, да је ЈКП Водовод Бор, као предузеће од општег интереса, запостављено и да не постоји јасна визија његовог развоја у наредном периоду.

,,Изворишта се троше. Слабо се улагало у њихово одржавање, а нека су заслугом локалне власти постала подређена интересима Зијина који користи пијаћу воду за своје погоне. Борско језеро је на издисају. Месецима се пуни пијаћом водом из злотског водоизворишта. Бањица готово да и не постоји у летњем периоду, а водоизвориште Сурдуп служи за снабдевање грађана и Зијина”, додао је он.

Марковић наглашава да огроман проблем представља губитак воде у мрежи који премашује 50 посто, као и да је један од узрока стара мрежа коју у великом делу чине цементноазбесне цеви, лоше по здравље и подсећа да је власт у предизборним кампањама обећавала да ће заменити цеви и изградити фабрику за пречишћавање отпадних вода, али је све остало на обећањима, па уместо развоја водовода као главни приоритет види аква парк за чију реализацију се планирају милијарде.

,,Не поштује се Закон о водама, јер се пијаћа вода за индустријске погоне третира као техничка. Прикључивање погона Зијина на систем Водовода који не продаје техничку воду је прећутно одобрен од стране власти. Зијин троши огромне количине воде и ту настаје велики проблем. Нико се не обазире на то да су зиме без снега, да кише у летњим месецима не падају и да је пијаће воде све мање. Такође, неконтролисана сеча шуме је проблем којим се власт не бави зато што је она подстрекач тога”, додао је он.

Он каже да су грађани Мајданпека остали без воде, Жагубица пијаћом водом снабдева страну фирму која изводи рударске радове на Црном врху и трује изворишта и водотокове, пожари уништавају шуме, а велики део Србија је у проблему са недостатком пијаће воде.

,,Бор ће, обзиром на огромне потребе индустрије и сушне године, као и губитке у мрежи и остале недаће, сигурно вапити за сваком капи здраве пијаће воде. Цев ће бити поправљена, квар ће бити отклоњен, а шта ћемо после тога? Да све снаге усмеримо у изградњу Аква парка и трговинских ланаца како би се испоштовали планирани рокови до идућег лета?”, закључио је он.