Јелисавчић: Држава није измирила дуговања према пољопривредницима из прошле године, а касни са овогодишњим конкурсима

Иако је конкурс за субвенције расписан још 18. априла, пољопривредници ни данас, пет месеци касније, немају никакву информацију о томе да ли су им средства одобрена и када, односно да ли ће их уопште добити, рекла је данас председница Ресорног одбора за пољопривреду Народног покрета Србије и дипломирани инжењер пољопривреде Катарина Јелисавчић.

Јелисавчић подсећа да је за 2025. годину, држава на папиру определила 100 милијарди динара за пољопривреду, од чега је, према најавама Министарства пољопривреде, планирано 62 милијарде динара директних субвенција за пољопривредне произвођаче.  

,,НПС захтева хитан одговор од надлежних где су исплате субвенција за пољопривреднике које су обећане и да ли је аграрни буџет само мртво слово на папиру, док земљорадници пропадају на спаљеним њивама. Уместо јасних информација, пољопривредници свакодневно наилазе на затворена врата и ароганцију чиновника, а сваки покушај да добију увид у статус пријава завршава се избацивањем из канцеларија”, додала је она.

Према њеним речима, у међувремену, из више крајева Србије долазе информације да су чланови и симпатизери СНС и СПС већ добили потврде о одобреним средствима и најаве исплата, а ако се ове тврдње потврде, то би био још један доказ партијског располагања државним ресурсима. 

,,Додатно забрињава чињеница да још увек није расписан конкурс за набавку опреме и механизације за биљну производњу. Ове мере су кључне за модернизацију производње, повећање приноса и конкурентности домаће пољопривреде, а држава ћути. Још поразније је што бројни пољопривредници, који су прошле године инвестирали у механизацију, куповали атомизере и другу опрему уз наду да ће им део средстава бити рефундиран, још увек нису добили ни динара субвенција”, казала је она.

Јелисавчић наглашава да држава не само да касни са конкурсима ове године, већ није измирила ни дуговања из претходне, као и да је посебно алармантно што се потпуно оглушила о последице разорне суше и додаје да је на хиљаде хектара ораница изгорело без икакве помоћи па сељаци немају шта да жању, а држава нема ни слуха ни реакције. 

,,НПС позива Министарство пољопривреде да јавно објави: колики је тачан буџет за субвенције и санацију штета у 2025. години, колико је новца до сада исплаћено, коме и на основу којих критеријума, зашто још увек нема званичних одговора на пријаве пристигле у априлу, зашто још није расписан конкурс за набавку опреме и механизације, када ће бити исплаћене субвенције за пољопривреднике који су прошле године куповали механизацију, као и ко ће и када одговарати за игнорисање последица суше”, навела је Јелисавчић.

Она истиче да пољопривредници не траже милостињу већ заслужену подршку и транспарентност, као и да држава која не стоји уз своје сељаке сече грану на којој сви седимо и додаје да ће НПС искористити сва демократска средства како би ова питања добила одговоре од локалних институција па до Народне скупштине.