Павловић: Дим са пожара на Макишу опасан по здравље грађана, тражимо хитно решење

Поводом пожара који је данас избио на железничкој станици Макиш, Народни покрет Србије позива Железнице Србије да одмах предузму неопходне мере за безбедно збрињавање отпадних прагова, како до оваквих пожара више не би долазило и како би се смањила опасност по живот, здравље и безбедност људи и имовину, нарочито у летњем периоду великих врућина, рекао је данас потпредседник Народног покрета Србије (НПС) и шеф одборничке групе Милош Павловић. 

Павловић упозорава да пожар који је данас избио на железничкој станици Макиш представља велику опасност не само по безбедност грађана Београда, већ и по њихово здравље.

,,Прагови који су се запалили премазани су хемикалијама које на температури сагоревања од 500-600 °C постају канцерогене. Густ дим који при томе настаје изузетно је штетан, а честице из њега на крају се таложе на околна поља, земљиште, сточну храну и друге површине”, истакао је Павловић. 

Он објашњава да се отпадни прагови сврставају у опасан канцероген отпад према међународној класификацији отпада, и то управо због премаза тешким уљима са канцерогеним супстанцама. 

,,Црни дим који настаје при горењу прагова црн је зато што је сагоревање непотпуно. У том диму налазе се десетине отровних, канцерогених супстанци које се потом таложе на насељена и ненасељена места у околини депонија”, нагласио је Павловић. 

Павловић подвлачи да је проблем много шири од једног пожара, јер Железнице Србије имају око 50 нерегулисаних депонија широм земље, на којима стално избијају неконтролисани пожари и наглашава да управо из тог разлога Народни покрет Србије инсистира на системском решењу, а не само на санирању последица.