Довољно је да видите како изгледа хитан пријем у Тиршовој 1 када је пребукирана родитељима и децом који долазе и када је та клиника дежурна и то ће вам дати одговор на сва питања, рекла је данас за телевизију Н1 народна посланица Народног покрета Србије (НПС) и бивша директорка ГАК ,,Народни фронт” Снежана Ракић о изградњи Универзитетске дечје клинике Тиршова 2.
,,Држава и Министарство здравља морају свим пацијентима у свим болницама да обезбеде приближно исте услове, јер не може једна болница да буде супер модерна, а друга пред распадом, посебно када су у питању педијатрија, гинекологија, неонатологија, инфективна клиника”, нагласила је она.
На питање зашто се стално одлаже изградња Тиршове 2, Ракић каже да је први проблем била локација клинике, а после тога због централизације средстава у здравству и подсећа да је дечја клиника Тиршова направљена тридесетих година прошлог века.
,,Од 2019. године на снази су централно планирање и централна расподела новца. У завосности од тога доноси се одлука да ли ће се један пројекат завршавати или не. Дитектори здравствених установа добију онолико новца колико се сматра да треба, а остатак, односно оно што су некада били приходи болнице, повлачи Фонд здравственог осигурања”, објаснила је она.
Она истиче да је изградња Тиршове 2 приоритет већ дужи временски период, још од 2016. године, као и да су у Београду концентрисани врхунски стручњаци, опрема и колико – толико добар простор када су у питању дечје болнице, али када кренете по општим болницама секундарног карактера ту је велики проблем.
,,Свако ко је начелник или директор неке здравствене установе има моћ и може да искористи своје ресурсе да се среди или затвори део болнице који је неуслован и који не функционише. Такве ствари ипак нису погодне па они изаберу да буду лојални уместо овога другог, јер ако кажете да је нешто неусловно и да не функционише, себе стављате у проблем да ли ћете остати на том месту или не”, истакла је Ракић.