Народни покрет Србије ће се борити да људи који су учествовали у тзв. решавању кривичног дела убиства Данке Илић и који су довели грађане у заблуду својим изјавама сносе одговорност и да не могу да напредују, јер ово је врло озбиљан случај који се подигао на државни ниво, рекла је данас за телевизију Н1 потпредседница Народног покрета Србије (НПС), народна посланица и пуковница полиције у пензији Славица Радовановић.
Поводом подизања оптужнице за убиство двогодишње девојчице Данке Илић, она наглашава да је НПС покренуо иницијативу за сазивање ванредне седнице Одбора за унутрашње послове и затражио да на њој учествују сви актери случаја на челу са министром Ивицом Дачићем, са питањима докле се стигло са истрагом, који су то докази који су поткрепили кривичну пријаву, шта је са случајем човека који је преминуо и тражиће одговорност.
,,У случају да позвани не дођу на седницу, значи да признају пропусте и кривицу. Не могу да замислим да МУП не дође пред посланике да дају објашњење. Јавност не зна ништа када је у питању Далибор Драгијевић и његово саслушање. Чим МУП није изашао са информацијама значи да је дошло до прекомерне употребе физичке снаге или средстава принуде која су се користила и која су недопустива, јер све док је неко осумњичен, али и када је окривљен и иде на издржавање казне, постоје људска права. Не може се примењивати тортура до толике мере да неко због тога буде лишен живота”, нагласила је она.
Радовановић истиче да је задатак полиције да прикупља што више квалитетних материјалних доказа на основу којих ће се касније поднети кривична пријава, односно тужилац подићи оптужницу, а у случају да се докази не нађу, у консултацији са тужиоцем случај се даље решава.
,,Ако је лице задржано и одређен му је притвор, а нема довољно доказа, мора се пустити да се брани са слободе. Или ако је лице приведено 48 сати, ако је неко друго кривично дело, мора да се пусти и по закону брани се са слободе док полиција не дође до сазнања”, објаснила је она.
Према њеним речима, то подразумева да полиција интензивно ради на прикупљању доказа које ће доставити тужиоцу и заједно са њим квалификовати дело, а не да то ради председник државе који је одмах изјавио да су они окривљени.
,,Након тога, тадашњи министар унутрашњих послова иступио је са скандалозном изјавом док је читао полицијски извештај користећи речи као што је бацити тело, што је недопустиво када се говори о детету од две године. После њега се огласио начелник УКП чија је служба водила комплетну истрагу у Бору и потврдио речи председника и министра”, истакла је она.
Радовановић каже да је овај случај прилично узнемирио грађане и јавност и додаје да је недопустиво да систем функционише тако што ће политичари управљати истрагом, а не прави и професионални полицајци.