Министар полиције Ивица Дачић није достојан функције коју обавља, што је показао својим честим, а понекад и непримереним оглашавањем, рекла је потпредседница Народног покрета Србије (НПС), народна посланица и пуковница полиције у пензији Славица Радовановић поводом убиства граничног полицајца Николе Крсмановића (34) током легитимисања сумњиве особе.
Радовановић истиче да док Србија жали за полицајцем убијеним на дужности код Лознице приликом контроле аутомобила и сумњивих особа, Дачић у свом последњем обраћању јавности саопштава да је Фатон Хајризи, осумњичен за убиство Крсмановића лоциран и ликвидиран у околини Лознице.
,,Ово је само последње у низу саопштења и обраћања јавности министра полиције у последња два дана, након трагичног догађаја од 18. јула у Липничком Шору, крај Лознице. Он је убиство полицајца Крсмановића и рањавање Илића назвао тероризмом, што није тачно јер је у питању особа која је бегунац из затвора, криминалац који је покушао илегално да пређе границу”, казала је она.
Према њеним речима, министар Дачић је требало да се обрати јавности, али не толико често и не са толико информација које су пуштене у јавност, као и да не треба искључиво он да се оглашава о убиству полицајца, већ је то је посао директора полиције или његовог помоћника.
„Бројне изјаве министра полиције који је ушао у полемику са једним грађевинским радником и његова свађа преко саопштења је све претворила у циркус и неку врсту ријалитија. Прво је један брат био осумњичен, па се испоставило да је други, баш због тога министар не треба да се оглашава тако често и да у јавност износи толико података, јер све изгледа неозбиљно и недостојно те функције“, објашњава Радовановић.
Она наглашава да је врло алармантно што је у последњих неколико недеља у Србији убијен један, а рањена два полицајца у два одвојена напада и додаје да је полицајац Крсмановић страдао приликом легитимисања сумњиве особе, а статистике показује да и код нас и у свету највише полицајаца тако страда, што значи да би требало примењивати другачији приступ, поготово на ризичним местима и према ризичним особама и возилима.
,,Полицајци су требали да обуку панцире, да приђу сваки са друге стране возила, да позову и можда сачекају појачање. Крсмановић је прошао Средњу школу унутрашњих послова у Сремској Каменици и могу да кажем да је сигурно имао врхунску обуку, јер сам ја тада била у комисији која је испитивала кандидата. Обука није била само теоретска, већ и практична, полицајци су пролазили обуку како да поступају у конкретним ситуацијама и то под надзором врхунских инструктора”, додала је она.
Радовановић оцењује да би требало размислити да се та знања, које полицајци стекну, редовно обнављају и да наставе да поштују све процедуре које су научили а не да се опуштају.