Везивање за један извор гаса у тренутку када читава Европа и свет диверсификују изворе снабдевања, било да је резултат незнања или корупције, довело је Србију у ситуацију да сваке године стрепи да ли ће бити гаса и по којој цени, рекао је члан Председништва Народног покрета Србије (НПС) економиста Горан Радосављевић.
Он истиче да је неодговорна енергетска политика власти у претходној деценији, проткана корупцијом и нестручним управљањем, довела до високог степена енергетике небезбедности Србије и додаје да смо након колапса електроенергетског система 2022. године, проузрокованим нестручним управљањем и корупцијом у ЕПС, сада суочени са могућим колапсом нафтно-гасног сектора.
,,Најновије санкције Нафтној индустрији Србије, у којој држава има око 30 посто власништва, показују још једном да краткорочна енергетска политика у глобалном свету није добра. Ситуација је тим гора уколико се узме у обзир огромна концентрација тржишта у једној компанији која покрива око 80 посто тржишта велепродаје деривата у Србији”, казао је он.
Радосављевић наглашава да би у ситуацији престанка рада Рафинерије нафте Панчево, до које би могло да дође услед санкција и немогућности допремања сирове нафте, дошло до несташица нафтних деривата и/или раста цена у готово свим зависним секторима, од производње хране до транспорта.
,,Србији је потребан заокрет у енергетској политици који би подразумевао већу диверсификацију извора енергије и начина снабдевања што краткорочно подразумева хитно решавање проблема у нафтном сектору проузрокованих санкцијама, дуплирање капацитета за складиштење гаса, закуп капацитета за транспорт течног природног гаса у неком од терминала у региону и трансформацију ЕПС у регионалну енергетску компанију”, додао је он.
Према његовим речима, у средњем року потребна је либерализација тржишта нафте и гаса, усклађивање са енергетским пакетима и директивама ЕУ, изградња нових капацитета за производњу струје из хидроенергије, ветра и сунца, хитан улазак у неку од регионалних иницијатива за нуклеарну енергију као што су Хрватска, Мађарска или Бугарска и професионално управљaње енергетским сектором, јер у супротном, грађани и привреда Србије ће наставити да стрепе за своју енергетску безбедност и у наредном периоду.