Србија од пада Владе у кратком року неће имати штету јер сви инвеститори знају да је кључни играч у одлучивању председник Александар Вучић, рекао је за Бету члан Председништва Народног покрета Србије (НПС) економиста Горан Радосављевић.
На питање да ли ће пад владе лоше утицати на економска кретања, он каже да је Влада и до сада била техничка да техничкија не би могла бити, као и да су се све кључне одлуке доносиле на Андрићевом венцу и додаје да су медији пренели и да се из објављене документације за реконструкцију надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду види да је ,,пројекат координиран и гуран са те адресе и да верује да то важи и за све друго“.
,,На економију дугорочно ипак утиче нестабилност у земљи, изазвана нефункционисањем институција и сталним протестима. Једног тренутка ће неки пројекти почети да се одлажу и то би могло да изазове економске последице. Строго економски то није добро, а политички ако је реч о пројекту ЕКСПО, где треба да се спуцају милијарде евра низашта, радо би гледао како он пропада, јер без стадиона који такође обухвата, Србија може“, казао је Радосављевић.
Радосављевић истиче да Србија једном мора рашчистити са дилемом да су сви страни инвеститори добродошли и додаје да јесу ако се придржавају закона Србије, а ако улазе у корупцију и криминал, као многи од њих, нису пожељни као ни у другим европским земљама.
,,Посао мора да се пребаци на институције, не може председник републике, шеф кабинета и његови саветници да одлучују о, на пример железници, него одговорне институције. Уколико је инвеститор дошао у Србију због корупције да нешто ради, рудари, загађује животну средину без последица, треба да оде, а они који виде дугорочни интерес из различитих разлога, неће одустати због пада владе“, додао је Радосављевић.
Он наглашава да ће се, можда, након политичког расплета ове ситуације и застоја у европским интеграцијама знати да ли је Србија на Истоку или Западу и додаје да поред неких негативних краткорочних реперкусија дугорочно би пад владе могао имати и позитиван утицај, ако би се одустало од неких пројеката за ЕКСПО и ослободила та средства, јер није реч о продуктивној инвестицији него се држава задужује да би трошила на бесмислене објекте.
,,Ова нестабилност би могла да доведе до нове стабилности која би донела бољитак. Економија Србије је у овом тренутку заснована на катастрофалним претпоставкама, а оне су јако велика потрошња државе, велике инвестиције у пројекте који неће донети ништа, осим краткорочног бољитка пумпања бруто домаћег производа. Економија сада почива и на високом криминалу и корупцији“, рекао је Радосављевић.
Према његовим речима, нема страних инвестиција ни у путеве, па се Србија задужује код Кинеза ко зна колико и под којим условима као и код локалних банака, што је тек катастрофа, милијарде евра се улажу у некретнине, од чега је 90 одсто из сопствених средстава.
,,Како је то могуће, ко пере те паре, вероватно се извлаче из државе и разних пројеката. Реконструкција Железничке станице треба да кошта милион-два евра, а коштала је 16, вероватно се десет одлило у станоградњу и приватне џепове. Систем треба ресетовати (реинсталисати) како би се поред страних инвеститора покренула и домаћа привреда да стане на добре ноге, а да држава инвестира само где приватни сектор неће. Здравство се распада, лекари одлазе, образовање је обесмишљено, а држава улаже у стадионе“, додао је он.
На питање да ли би Србија могла да изгуби инвестициони кредитни рејтинг, Радосављевић каже да се рејтинг мери сваке године и да може да се поправи или погорша, а инвестициони рејтинг Србија је добила на таласу дугогодишњег тренда стабилних јавних финансија и монетарне политике у целој Европи.
,,Србија је заслужила инвестициони рејтинг одавно, није га раније добила, вероватно из политичких разлога, међу којима је и статус Косова, али је успела да прескочи ту степеницу. Да ли ће га изгубити тешко је рећи, није немогуће. Мислим да су кредитне агенције при додели инвестиционог рејтинга узеле у обзир да може да се деси нека нестабилност“, истакао је Радосављевић.
Према његовим речима, вероватно у овом тренутку неће бити промене рејтинга, чак ако не би било ни пројекта ЕКСПО, а тада би био мањи дефицит и Србија би се вратила на зеленију грану него што је сада.
,,Вучић је рекао да ће додатно за просвету бити одвојено 12 милијарди динара, али се не зна где ће да се смањи потрошња за тај износ, или је у плану додатно задужење. Требало би мегаломанске пројекте вратити на разумне цифре јер није нормално да ауто-путеви коштају као да се граде по неким брдима, а не кроз равницу. Тада ће бити пара и за све остало“, закључио је Радосављевић.