Уколико се брзо не буду појавила позитивна решења са протоком од 45 дана колики је рок да Србија финализује све документе у вези са санкцијама Нафтној индустрији Србије (НИС) почеће да се ствара паника и људи ће почети да праве резерве, рекао је данас за Радио-телевизију Војводине члан Председништва Народног покрета Србије (НПС) економиста Горан Радосављевић.
Радосављевић наглашава да држава мора да обезбеди енергетску безбедност, што се не односи само на гас и нафту, већ и на храну и додаје да би се санкције усмерене на НИС укинуле морају се превазићи околности због којих су уведене, односно већинско руско власништво, а да би Србија постала већински власник требало би да откупимо 21 посто од руске стране.
,,Да ли је захтев нула посто или мањински пакет, америчка страна је рекла шта мисли. Чак и да имамо 51 посто, а они мање, то нама ништа не би олакшало. Санкције су уведене директно НИС без обзира ко је власник. Европа није увела санкције, али се у њима директно прети компанијама које нису амерички резиденти да могу да потпадну под њих па се поставља питање да ли ће међународне финансијске институције за банке које послују и овде и на америчком тржишту смети то да раде”, истакао је он.
Када је у питању продаја НИС, Радосављевић који је тада био саветник потпредседника Владе Србије, каже да се променило доста тога од 2008. године и да је тада, али и сада било кључно задржавање рафинерије која би производила деривате европског стандарда, што се и десило и додаје да НИС вреди неколико пута више него тада и у бољем је економском стандарду.
Он подсећа да је Србија у овом тренутку ту где јесте, у ситуацији санкција и у проблему са енергетском безбедношћу која није везана само за НИС и додаје да би одржавање пријатељских односа са Русијом у овом моменту донело више користи него штете, као и да би у оваквој ситуацији увео пријатељско преузимање.
,,Трећи енергетски пакет којим је започет рат између Европе и Русије и који је не можете да будете истовремено и власник инфраструктуре и да продајете гас започеле су тензије које су се наставиле. У том тренутку Немачка није видела шта се спрема и сав новац је уложила у Северни ток. Да се то десило и да није било овог рата Немачка би била једина тачка преко које гас долази у Европу из Русије”, рекао је Радосављевић.
Радосављевић додаје да економски гледајући зараду Гаспрома на глобалном нивоу, НИС тамо није ни статистичка грешка и са те стране би преживели и без НИС, али политички утицај који овде постоји кроз ту компанију је нешто што не може тако лако да се валоризује кроз процену вредности.
,,Хипотетички ми делује као да одлазећа америчка администрација чини услугу новој и стављају их у позицију пред неке будуће преговоре. Ову годину видим као годину потенцијалног решавања конфликта у Украјини. Мораће да се нађе компромисно решење које никоме неће одговарати. У таквој ситуацији, америчка администрација ће имати на столу све што су до сада просули па и санкције НИС, као и санкције за 180 бродова који су под сумњом да су превозили руску нафту”, казао је он.
Он истиче да су они дошли до краја и пописали све што су могли, од људи, бродова и неких компанија и сада ће рећи да када се договоре границе мира у Украјини, на ред ће доћи и имовина, много блокиране имовине Руске Федерације на Западу, као и Запада у Русији, па ће се у неком пакету преговарати око свега и свачега.