На иницијативу Народног покрета Србије, представници опозиционих парламентарних странака упутили су писмо Међународном бироу за изложбе (Bureau International des Expositions), као кредибилној и етаблираној међународног организацији, у коме траже да се откаже одржавање специјализоване изложбе ЕКСПО, 2027. године у Београду.
Представници парламентарне опозиције истичу да би квалитетна и некорумпирана реализација специјализоване изложбе, у складу са правилима Међународног бироа за изложбе и међународним конвенцијама, била добра за Србију, али да су забринути чињеницом да актуелна власт жели да злоупотреби саму изложбу за корупцију и извођење пројеката мимо међународних конвенција и закона и процедура Републике Србије, што би директно наштетило и угледу Републике Србије и њеним грађанима, али и угледу Међународног бироа за изложбе.
Изградња комплекса ЕКСПО 2027 наишла је на озбиљне изазове, па је држава одлучила да прибегне додатном уклањању регулаторног оквира, чиме се стварају озбиљни могући ризици за безбедност и здравље учесника. Такође, наведени програм званично никада није разматран у Скупштини Србије, већ служи актуелној власти као медијска платформа за представљање пројеката које планирају да спроведу под окриљем специјализоване изложбе, док истовремено грађани никада нису сазнали тачну вредност пројекта, јер се у медијима о тачном износу за његову реализацију цифре крећу од једне до 18 милијарди евра.
Закон о посебним поступцима ради реализације пројекта ЕКСПО БЕОГРАД 2027, усвојен је 2023. године, а Влада Србије га је тада предложила заједно са буџетом за 2024. годину и бројним другим прописима, што је битно умањило шансе да се адекватно размотри у парламенту. Министарство финансија није организовало јавну расправу о нацрту овог закона, иако је била обавезна. Скупштина је одлучила да расправу о овом закону обједини са бројним другим неповезаним питањима. На крају, о поднетим амандманима на предлог овог закона, уопште није било дискусије.
На основу овог Закона, радови ће бити уговорени без примене Закона о јавним набавкама, што ствара велики ризик да трошкови буду већи него што би били у условима пуне конкуренције, што је досадашња пракса власти.
У писму се наводи да би поступање и реализација изложбе под оваквим условима трајно нарушила углед самих ЕКСПО изложби и БИЕ, јер се под капом ЕКСПО планира реализација инфраструктурних и других пројеката који немају никакве директне везе са ЕКСПО, нити се реализују на површини од 25 хектара предвиђеној за реализацију специјализоване изложбе, уз велику вероватноћу коруптивних радњи и потпуно одсуство фер конкуренције. Такође, имајући у виду недавне догађаје, пад надстрешнице у Новом Саду и начин на који се изводе пројекти у Србији, очигледно је да актуелни доносиоци политичких одлука не могу да гарантују безбедност учесницима и посетиоцима саме ЕКСПО изложбе, поготово уз нове измене закона којима се додатно смањују обавезе грађевинског надзора објеката који се граде.
У писму, које су потписали народни посланици посланичких група: Народни покрет Србије – Ново лице Србије, Странка слободе и правде, Зелено-леви фронт – Не давимо Београд, Србија центар СРЦЕ, Покрет слободних грађана (ПСГ) – Странка демократске акције санџака (СДА) – Партија за демократско деловање (ПДД) и Еколошки устанак, апелује се да Међународни биро за изложбе размотри наводе, осигура поступање у складу са својим правилима и међународним конвенцијама, ускрати дозволе и откаже одржавање специјализоване изложбе у Београду.