Новаковић у Скупштини: „Свесрпска” декларација параван за ископавање литијума и задуживање

Пројекат Рио Тинто није пројекат око ког треба да се окупе само потенцијално угрожени житељи Србије, већ треба да се ујединимо сви, јер од њега зависи судбина ове државе, рекао је данас потпредседник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Борислав Новаковић на ванредној седници Народне скупштине Републике Србије.

Када је у питању Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа која је на дневном реду заседања, Новаковић истиче да је питању параван за пројекат Рио Тинто, ископавање литијума и даље задуживање.

,,У декларацији постоји тачка 46 која је увод у координисану акцију експлоатације литијума и у Републици Српској и у Србији, на потпуно поражавајући начин. Скренућу пажњу на локацију у општини Лопаре, на Мајевици, као што је овде планиран Јадар”, казао је он.

Према његовим речима, у Немачкој се изводи један од еколошки од најчистијих поступака, док оно што планирају у Србији подразумева сумпорну киселину у стотинама хиљада тона, као и јаловиште које ћемо имати у Јадру и које ћемо морати на безбедан начин лагеровати и депоновати.

,,Нама објашњавају да треба да користимо и издвајамо из јадарита литијум карбонат уз употребу сумпорне киселине и јаловине и свега што може да ову државу еколошки оптерети и нанесе огромну штету. Ако је овде рударска рента од један до три посто, бедан је износ за штету која ће се направити. Од малина зарадимо 289 милиона, а од литијума ће то износити 186 милиона пореске добити”, додао је он.

Новаковић наглашава да није само Јадар у питању и да постоји 128 тачака на којима се ради истраживање од Јадра, преко Кнића, Аранђеловца, Чачка, Горњег Милановца па све до Врања, као и да је у питању једна трећина Србије у којој живи око 1,5 милиона људи која треба да буде раскопана због малог профита.

,,Прича о Рио Тинту је добила узлет пре годину дана када је скочила продаја електричних аутомобила и када се чинило да ће литијума требати све више и више. Чињеница је да његова цена пада јер је индустрија аутомобила на електронски погон у паду. Тражња за литијумом ће бити све мања, па тако и цена. Само ће економске последице бити све веће”, нагласио је он.

Говорећи о ситуацији на Косову и Метохији, Новаковић наглашава да у овом тренутку не постоји ниједан народ у Европи који трпи тако велики притисак и која је у тако незавидном положају као што су сада Срби на простору КиМ.

,,Ред је да нам одговорите на основно питање како је могуће водити преговоре у условима и околностима у којима ми дајемо све, а не добијамо ништа. Како је могуће од 2012. године, од Бриселског процеса и споразума па до Охридског договора све време о овој теми разговарати и да после сваког разговора на тему КиМ констатујемо да су приштинске институције у тим преговорима оснажене и да су нешто добиле, а српска држава изгубила. Једина ствар која у преговарачком смислу може да се сматра некаквим добитком била је ЗСО, али и тај једини позитиван помак остао је на папиру”, рекао је он.

Он подсећа и да је Аљбин Курти је потпуно недвосмислено рекао да за њега не може ни да буде ЗСО, јер етничко груписање и етнички принцип у формирању општина не може да постоји, као и да то неће бити ЗСО, већ заједница општина у којима постоји релативна већина српског народа.

,,Додатно обезвређујући и оно мало преговарачког потенцијала и добитака које смо прокњижили на папиру, а никада нисмо реализовали у пракси. Напокон, када бисмо и добили ЗСО, па то је нека врста невладине организације, могућност да општине у којима Срби чине већину  сарађују на просторном плану, у здравству и образовању и да општине координирају. Она нема никакву егзекутиву на основу које бисмо могли да кажемо да је то начин да Срби на КиМ управљају својом судбином”, додао је он.

Према његовим речима, лоше је што све време постоји одређен ниво лицемерства садржан у чињеници да све време понављате да КиМ никада неће бити признато као независна држава, а де факто Србија повлачи потезе којима се према приштинским институцијама опходи као да смо две одвојене државе.

,,Лоше је да де факто успостављате институционалне односе и опходите се у административном и политичком делу као да говоримо о два државна ентитета који сарађују потпуно независно. То мора да престане, јер у овом тренутку положај Срба на КиМ се додатно погоршава”, истакао је он.

Он наглашава да ако и даље будемо настављали преговоре после којих ће албанска страна имати више, а српска мање и ако ће снажити капацитети приштинске администрације и начин на који ће формирати све своје државне институције и ако наших институција на КиМ не буде ни у форензичким траговима, то неће бити добро, а идемо у том правцу.