Јелисавчић: Министар Мартиновић да почне да заступа интересе пољопривредника, а не мултинационалних компанија

Изјава министра пољопривреде Александра Мартиновића да је рударење литијума безазлено и да неће бити никаквих последица по пољопривреду, квалитет пољопривредног земљишта, заштиту животне средине и здравље људи јасан је показатељ да је реч о намери да се пољопривреда системски уништи и пребаци потпуни фокус на пројекат рударења, рекла је данас Катарина Јелисавчић, која је дипломирани инжењер пољопривреде и члан Народног покрета Србије.

,,Министар Мартиновић, који је изјавио да је имао увид у поверљиву студију коју је наводно радио тим стручњака са Пољопривредног факултета, треба да заступа интересе пољопривредника и људи који производе здраву храну, а не интересе мултинационалних компанија које извлаче профит из наше земље и зарађују на нашим рудницима”, истакла је она.

Јелисавчић подсећа да је Србија и даље земља са плодним земљиштем, квалитетним пољопривредним ресурсима које не користимо ни са пола капацитета, а могли бисмо да производимо здраву органску храну, уместо што увозимо воће и поврће.

,,Главно питање је заправо да ли намерно и стихијски уништавате пољопривреду и земљу доводите у ситуацију да за коју годину хране неће бити, као што подаци указују. Пропагирате литијум и износите неистине уместо да доносите хитне мере које би зауставиле даље уништење српске пољопривреде. У супротном Србија ће остати без хране и постаћемо пољопривредна земља која је зависна од увоза хране”, нагласила је она.

Она истиче да су релевантни подаци о тренутном стању у пољопривреди врло забрињавајући, јер је за последњих пет година пољопривредно земљиште смањено за више од петине, а број пољопривредних газдинстава опао је за више од 10 одсто и додаје да је у свим гранама аграра ситуација критична, од чега је најгоре је у сточарству, јер је број свиња и говеда драстично опао, уништен је и квалитет земљишта због недостатка органског хумуса, који утиче на плодност земље.

,,Боље би било да се министар Мартиновић позабави стратешким развојем пољопривреде и преусмеравањем  технологије гајења прилагођене климатским променама које су све израженије у нашој земљи, као и  аграрном реформом субвенционог система, прилагођавања субвенција и стимулација за производњу хране, али и како искористити пољопривредно земљиште на којем нема ничега и које је зарасло у коров”, додала је она.

Према њеним речима, некада смо били познати по производњи кромпира, лука, пасуља, а данас основне животне намирнице увозимо, док са друге стране имамо дивне примере успешних пољопривредних произвођача који производњом нових сорти уз примену нових технологија гајења малина, боровница, купина, јабука, трешања овој земљи доносе велики профит извозом великих количина овог воћа који је много већи од прихода који би доносио литијум.

,,Одбраните свој ресор од рударења и не дозволите да уништавамо драгоцене ресурсе поколењима која долазе. Ако већ толико волите Србију и желите јој добро, онда унапредите пољопривредну производњу, подстичите младе да остају на селу и да унапређују своју пољопривредну производњу, подстичите пољопривредна газдинства да производе лакше и да људи достојанствено живе од посла којим се баве”, поручила је она министру пољопривреде.