U Srbiji nema vladavine prava i demokratije, ljudi su stalno na ulicama i protestuju, a predstavnici vlasti pokušavaju na sve načine da prikažu kako živimo u Diznilendu, rekla je danas potpredsednica Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodna poslanica dr Ana Jakovljević na javnom slušanju Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo na temu predstavljanja nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o jedinstvenom biračkom spisku u Narodnoj skupštini Srbije.
Jakovljević podseća da je ODIHR zaključio da su uslovi na izborima nejednaki, da je vlast zloupotrebila državne resurse i vršila pritisak na građane, kao i da REM nije radio svoj posao i da građani nemaju poverenja u birački spisak zbog brojnih malverzacija koje se tiču podataka o prebivalištima, privremenim boravištima i brojnim preminulim osobama koje su na tom spisku.
,,Evropski parlament je izglasao i rezoluciju i zaključio da su izbori u decembru odstupili od međunarodnih standarda, jer nisu bili slobodni i pošteni, kao i da su institucije zloupotrebile medije i postupak. U izveštaju Evropske komisije se navodi da je od vitalnog značaja da se primene sve preporuke OEBS, ODIHR i Saveta Evrope u transparentnom i inkluzivnom procesu mnogo pre sledećih izbora. Rekli su da Srbija posebno treba da obrati pažnju da REM radi svoj posao i da se zaštite novinari od progona i napada. Da li Klaster 3 nije otvoren zbog neispunjavanja ovih uslova?”, kazala je ona.
Ona naglašava da ,,Transparency International” (Transperensi Internešnl) Srbiju rangira kao visoko koruptivnu zemlju, dok ,,Freedom House” (Fridom Haus) kaže da smo hibridni režim, što znači da formalno postoje institucije demokratije, ali da se suštinski na autokratski način implementiraju, kao i da poslednjih godina vladajuća Srpska napredna stranka stalno urušava politička prava i građanske slobode, vršeći pritisak na nezavisne medije, političku opoziciju i organizacije civilnog društva.
,,Predlog koji je uputila CRTA predstavlja minimum minimuma ispunjenja ODIHR preporuka i jedino je što može da vrati poverenje u birački spisak i da revizija biračkog spiska bude urađena kako treba. Mi nadalje nećemo učestvovati u ovoj šaradi. Predstavnici opozicije su izašli iz Radne grupe, ali svakako nastavljamo borbu sa ovom autokratskom vlašću i u institucijama i na ulici i bilo gde da smo potrebni, jer smo to dužni da radimo”, dodala je ona.
Narodna poslanica Narodnog pokreta Srbije Ana Eraković istakla je da građani Niša nemaju poverenja ni u institucije ni u biračke spiskove nakon izbora i podsetila da je u tom gradu izborna volja građana u 5 sati ujutru, 3. juna, prekrojena.
,,Iako je opozicija imala 31 odbornika, koalicija okupljena oko SNS 29, a Ruska stranka jednog odbornika, predsednica Izborne komisije sazvala je hitan nastavak sednice oko 10 sati ujutru na kojoj je rekla da je došlo do greške i za tih nekoliko sati je falsifikovan zapisnik sa biračkog mesta broj 10, dok su na drugim biračkim mestima dodati glasački listići, pa je koalicija okupljena oko SNS dobila 30 odbornika, a opozicija 29”, kazala je ona.
Eraković je dodala da za 10 meseci koliko postoji ova RG ništa nije urađeno i nema duha demokratije, već je ovo skandal i nastavljanje izigravanja procedura i zakona i privid da članovi vladajuće većine žele nešto da urade, iako je istina potpuno drugačija.



