Јединствени бирачки списак постоји, али проблем је што је нетачан, без обзира шта говоре представници владајуће већине, рекла је данас потпредседница Народног покрета Србије (НПС) и народна посланица др Ана Јаковљевић на јавном слушању Одбора за уставна питања и законодавство на тему представљања нацрта закона о изменама и допунама Закона о јединственом бирачком списку, у Градској управи Града Крагујевца.
,,ОДИХР је у децембру 2023. године дошао на позив власти да посматра изборе и тада је утврђен велики број неправилности, између осталог спорна је била и тачност бирачког списка. Као резултат преговора, након лоших изборних резултата са спорним цифрама, формирали смо и радну групу чији је задатак био да се унапреди изборни процес”, казала је она.
Јаковљевић подсећа да је формирана и Радна група за унапређење изборног процеса крајем априла, као и да су невладин сектор и опозиција у мају припремили више од 20 предлога, а када је дошло време за изјашњавање о неким од њих који су могли да унапреде изборни процес владајућа већина се није појавила да гласа.
,,Један од предлога усаглашен са препоруком ОДИХР је да се унапреди гласање ван бирачког места, јер је у питању један од извора злоупотреба, али тај предлог, уз још неке, није примењен и нисмо могли да гласамо. Прво активирање власти дешава се у октобру када смо добили предлог у вези избора Комисије. Тада смо поставили услов да док не решимо питање ревизије бирачког списка ни о једном другом предлогу нећемо гласати”, додала је Јаковљевић.
Она истиче да је из извештаја ОДИХР и усменог разговора било јасно да они нагињу ка предлогу Црте, јер је био инклузивнији и више у складу са њиховим извештајима и додаје да је предлог владајуће већине био да у саставу комисије буде пет представника власти, три опозиције и два невладиног сектора и да има орочен мандат.
,,Цртин предлог је био да сви имају по три представника, као и да комисија буде стални орган. Та два предлога нису усаглашена, осим у делу надлежности. За нас је било апсолутно неприхватљиво да Комисија буде у саставу предлога владајуће већине, јер она треба да буде стручно тело, а не да осликава политичку већину. Уколико желимо да се створи друштвени консензус како би се вратило поверење у изборни процес и бирачки списак, Цртин предлог је минимум минимума”, закључила је Јаковљевић.