Јаковљевић: Ана Брнабић треба да се стиди претњи које је изрекла због наставка студентских блокада

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић, која је на данашњој седници Одбора за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво, упозорила да наставак блокаде факултета има три претње и да је ,,медени месец прошао“, јер ,,долази тренутак да се прекину шансе да се исправи ово“, треба да се стиди својих речи, рекла је данас потпредседница Народног покрета Србије (НПС) и народна посланица др Ана Јаковљевић.

Као прву претњу Брнабић је навела опасност да више од 100.000 студената изгуби право да студира на буџету, а више од 17.000 право на студентски дом, друга претња је да самофинансирајући студенти и њихове породице буду изложени додатним трошковима, дуговима и „изгубљеним животним шансама“, због блокада које су увели „неки пленуми”, а  трећа претња је да због блокада сви факултети буду у финансијској блокади, банкротирају, јер је довољно да само 100 самофинансирајућих студената поднесе пријаву. 

,,Студенти су много боље изучили Устав од многих чланова Одбора за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво, јер су се осврнули на његове најважније одредбе, односно да су грађани носиоци суверенитета и подсетили су на владавину права и поделу власти,  на седници Одбора”, казала је Јаковљевић.

Она подсећа да је Одбор за образовање, пре неколико седмица, подржао сраман закон да се уводе франшизе страних универзитета, чиме су хтели да до краја разоре систем образовања и систем унапређења квалитета у високом образовању, као и да су представници власти тада срцепарајућим гласом образлагали како се брину што ће студенти отићи из Србије.

,,Сада имамо ситуацију да студенти кажу да не желе нигде да иду и да желе да остану у Србији да живе, али траже да престане да се врши насиље над њима. Такође, они траже и повећање средстава у буџету за образовање. Сваког 1. септембра просветни радници су на улици па мало живимо Дан мрмота. Сваки пут је све исто и они говоре о свом лошем положају у друштву и како су мало плаћени”, додала је она.

Јаковљевић истиче да када су просветни радници поново ступили у штрајк прошле године, три месеца су министарка просвете и председник Владе Србије говорили да нема новца у буџету и додаје да је буџет који се тада спремао највише средстава предвиђао за пројекат ЕКСПО и за изградњу пројеката везаних за њега.

,,На седници на којој је противзаконито усвојен тај скандалозни буџет за просвету није било предвиђено повећање плата. Како су студенти наставили са протестима, упркос покушајима да се они угуше, одједном су се створиле паре у буџету и позвани су представници синдиката да се разговара јер се новац одједном појавио. Одакле, када ребаланс буџета није рађен?”, упитала је Јаковљевић.

Она наглашава да смо у Новом Саду видели како власт гради пројекте за које задужује грађане Србије и подсећа да се 28. децембра урушио надвожњак у месту Ђураково-Поповац који је наредног дана требао да буде свечано отворен.