Ми смо нашу земљу наследили од предака и једино што треба је да је будућим генерацијама предамо онако како смо је добили и то је велики залог, рекла је данас за телевизију Нова потпредседница Народног покрета Србије (НПС) и народна посланица др Ана Јаковљевић.
Она истиче да НПС слуша најстручније људе, академску заједницу, људе који се баве еколошким правом и оним што пројекат ископавања литијума може да донесе Србији и додаје да једну причу слушамо од власти, а заправо грађани и стручна јавност нешто сасвим друго говоре.
,,Ако узмемо пример бора, који је најављиван као пројекат који ће донети спас грађанима Бора и Мајданпека, да ће ту бити просперитет, подаци говоре да тамо сваки четврти грађанин болује од канцера. Од рудне ренте која је толико најављивана, иначе је три посто, а ми једва добијамо један посто од тога. Сировине које садрже јако вредне материјале се извозе из Србије, а нама остају јаловишта и депоније и оно што уништава тај крај, а да не причамо о гомили правних ствари које се ту дешавају”, додала је она.
Јаковљевић наглашава да је ово пример како се рудари у Србији и додаје да је тешко поверовати када неко каже да ће све бити у реду, посебно што имамо озбиљне истраживаче и академике који кажу да не постоји технологија нигде у свету која може да се примени на овај случај и да се све ради на зелени начин.
,,Апсолутна забринутост је још већа када имате у виду да је то подручје које има плодно земљиште и богато је водом, а морамо се сложити да ће највећи ресурс у будућности бити пијаћа вода, коју доводимо у ризик, јер је немогуће гарантовати да се неће дешавати катастрофе ако се рудник отвори”, рекла је Јаковљевић.
Говорећи о седници Народне Скупштине Србије после два и по месеца од избора владе, Јаковљевић истиче да на дневном реду неће бити тема литијума, која се најављује већ неко време на колегијумима.
,,Ова тема је стално присутна у јавности, на маргинама, али на седници која ће бити у уторак, о томе се неће разговарати. НПС је крајем јуна усвојио Декларацију о забрани ископавања литијума и бора у Србији. Изнели смо свој политички став као одговорна странка која слуша своје грађане, јер морамо да се подсетимо да је 38.000 грађана потписало петицију против ископавања литијума и бора која је волшебно нестала и покушавамо да је нађемо у скупштини и међу службама”, казала је она.
Она оцењује да ће расправа о литијуму доћи на дневни ред када власт буде сигурна да је одрадила ПР који је врло суптилан и додаје да и представници компаније Рио Сава, као и власт агитују и говоре врло нетачне информације ширем аудиторијуму.
,,Кажу да ће приход од ископавања литијума бити 150 милиона евра годишње и то након што Рио Тинто исплати своје трошкове, док ми од извоза малина имамо 270 милиона евра годишње, а за читаву пољопривреду четири милијарде”, нагласила је она.