Студенти су наша најбоља шанса и сила која мења ствари како би живот свих грађана наше земље био бољи, али и морална војска чији глас треба да се чује што даље како би напредак Србије ка ЕУ могао да се настави, рекао је у Европском парламенту потпредседник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Ђорђе Станковић.
Он истиче да је Европски парламент добро описао стање и околности у Србији, као и да су упућенији од представника Европске комисије која још увек ћути о свему што се дешава у нашој земљи и додао да су одређени европарламентарци подржали енергију студената.
,,Студенти су на протестима више од два месеца, а у овом тренутку пешке иду до Крагујевца по температурама које су понекад и испод нуле. Поруке које они шаљу пробудиле су наше грађане и стигле до целог света, али њихови захтеви нису испуњени. Нико од нас не жели ништа друго до демократску државу која ће имати слободне медије и у којој ће институције радити свој посао, као што је случај у земљама ЕУ“, додао је он.
Станковић истиче да студенти који су на улицама широм Србије немају никакве везе са било којим појединцем, организацијом и додаје да су на снази спиновање и покушаји режима да сваку врсту одговорности за све што се у Србији дешава пребаце на неког другог.
,,У последњих 14 месеци у Србији су била два изборна процеса, један парламентарни и један локални, а пре две недеље је пала Влада. За тих 14 месеци није забележен напредак када су у питању владавина права, слобода медија и рад институција. Тренутно не функционише ни парламент, ни просвета, одређени синдикати протестују, као и адвокати који су подржали студенте“, додао је он.
Када је у питању Косово и Метохија, он наглашава да је важно поштовати Устав Републике Србије који каже да је наша јужна покрајина нераскидиви део Србије, што је одувек био став НПС и додаје да је српски народ на КиМ један од најугроженијих народа у Европи и то се мора чути у Европском парламенту.
,,Они преживљавају тежак терор од стране косовских власти, али неретко и од стране одређених групација које предводе Срби. Тамо због законског вакуума често владају криминалне групе и то мора да се спречи и реши, како би се њихов живот нормализовао. Од 2012. године изгубили смо кључне институције на КиМ, војску, полицију и правосуђе, али и контролу над нашим енергетским системом што је погоршало живот српског народа“, оценио је Станковић.
Станковић указује да данас на северу КиМ грађани српске националности који чине већинско становништво немају контролу над институцијама.
,,Апелујем са овог места да се локални избори на КиМ што хитније распишу и формира Заједница српских општина, што је и био договор који никада није испуњен са албанске стране. Сматрам да је ово комплексан тренутак у коме треба да покушамо све што је у нашој моћи да се живот на КиМ нормализује због људи који тамо живе. Уједно, то је најважнија тема наше безбедносне политике“, закључио је Станковић.