Borba za normalnu Srbiju mora početi od sopstvenog praga i dvorišta i preliti se na celu republiku i to je ono što mi u Bajinoj Bašti dišemo i živimo, rekao je danas za televiziju KTV potpredsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodni poslanik Uroš Đokić.
,,Ne mogu da razdvajam lokalnu i nacionalnu borbu. Često nas pitaju kako je moguće da smo se na lokalu tako brzo dogovorili, a odgovor je jasan – moguće je zato što nam je interes našeg grada na prvom mestu. Mladi, umesto da u svojim dvadesetim godinama leto provode na plažama, stajali su ispred policijskih kordona i štitili građane. Sa njima stojimo i mi i tako je bilo tokom čitave godine. Protesti su pokrenuli ljude, probudili emocije i vratili osećaj zajedništva i odgovornosti“, kazao je on.
Đokić podseća da je Srpska napredna stranka na lokalnim izborima 2022. godine nastupila u koaliciji sa sedam stranaka, kao i da vlast sve vreme ukrupnjuje i širi svoj front, bez ideoloških podela i razlika, radi očuvanja vlasti, dok opoziciji stalno podmeću da ne može da se dogovori, da je zla i da postoje različiti interesi.
,,Nemamo luksuz da se delimo. Moramo da nađemo način da zajedno radimo i srušimo hobotnicu na vlasti koja uporno insistira na narativu da se različiti slojevi društva koji su protestovali – bilo da su u pitanju studenti, advokati, prosvetni radnici ili poljoprivrednici – ne ujedine i politički ne kanališu, jer bi u suprotnom izgubila svaki osnov da opstane“, dodao je Đokić.
On naglašava da lokalnu vlast u Bajinoj Bašti ne zanima interes građana, već interesi centara moći, što se vidi na svakom koraku i najbolje se oslikava, između ostalog, kroz lošu zdravstvenu zaštitu, kao i činjenicu da vrtić i udžbenici za osnovce nisu besplatni.
,,Jedna od centralnih ulica u Bajinoj Bašti je Ulica Rajka Tadića, koja se ukršta sa Ulicom braće Ninčića, u kojoj je 1926. godine kanalizaciju postavio moj čukundeda, gradeći kuću i računajući na širenje grada, pa je postavio cevi većeg prečnika. Ta infrastruktura je kasnije nacionalizovana, a danas je propala i izliva se, pa smo došli u situaciju da posle sto godina obnavljamo ono što su naše čukundede gradile. To oslikava odnos lokalne vlasti prema građanima“, ukazao je on.
Đokić objašnjava da je ministar Siniša Mali predložio da se 18 milijardi dinara iz ovogodišnjeg budžeta, koje nisu raspoređene za konkretne projekte, dodele za radove na putevima, kao i da, s obzirom na to da nas ove godine očekuju izbori u 10 lokalnih samouprava, nije teško pogoditi koje će firme dobijati te poslove.
,,Omladina Bajine Bašte daće više kandidata za listu nego pet opozicionih stranaka, jer uvažavamo činjenicu i smatramo da na listi treba da se nađu svi – i mladost i iskustvo, kao i ljudi čije ime ima značaj u lokalnoj sredini. Na nama je da svi stanemo u jedan front, jer je to recept za uspeh“, naveo je on.
On napominje da su u 2022. godini u Bajinoj Bašti održani lokalni, parlamentarni i predsednički izbori, uz izlaznost od oko 70 posto i dodaje da se ove godine očekuje još veća, jer mladost, energija i zajednička poruka može da motiviše građane da izađu na birališta i kažu ,,sad je dosta“.
,,Više nema izgovora – neprijatelj je jedan. Vreme je da ono što građani žele, iznesemo na terenu. Nema opravdanja i izgovora da nema za koga da se glasa, a ako neko traži mane, neka se seti ko je sa druge strane. Siguran sam da će građani to prepoznati i da će Bajina Bašta postati slobodna“, zaključio je Đokić.



