Изборни процес је приватизован, као и држава и државни органи који су толико корумпирани да служе само интересима партије, а не интересу грађана, рекао је потпредседник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Урош Ђокић на јавном слушању Одбора за уставна питања и законодавство на тему представљања нацрта закона о изменама и допунама Закона о јединственом бирачком списку, у Народној скупштини Србије.
,,Скоро годину дана нисмо направили никакав помак и напредак у поступку да изборни процес поверења у бирачки списак учинимо транспарентним и вратимо поверење грађана у њега. Једини разлог зашто смо сада овом поступку приступили је притисак међународне заједнице. На састанцима са члановима ОДИХР и ЕК после децембра 2023. године, након избора, говорио сам да је у Србији на снази луткарска представа за публику из Европе и да чим се светла упере негде другде, доћи ће период када се ништа неће радити”, казао је он.
Према његовим речима, потребна је стална контрола валидности и важности бирачког списка, као и стално инсистирање на обнови поверења грађана у бирачки списак, јер без бирачког списка какав треба да буде нема ни поверења у изборни процес.
,,У претходном периоду све чешће смо виђали коментаре грађана који кажу да се власт мења на изборима, грађани Србије не би имали право избора и то је један од великих проблема и задатака који су пред нама. У Француској слична комисија постоји више од 100 година, у Македонији такође постоји и то су комисије са сталним мандатима. Неопходно је да слично тело имамо и у Србији и да вратимо поверење у изборни процес”, додао је он.
Ђокић истиче да државни органи који већ имају извршна овлашћења у поступку контроле бирачког списка, да раде свој посао и да нису партијски органи СНС, данас се не би разговарало о потреби да се уведе комисија која ће преузети део овлашћења и додаје да када је у питању састав комисије такође се види однос СНС према целокупном изборном процесу.
,,Предлог да од 10 чланова комисије пет бира владајућа већина значи да као и у свим другим телима правимо машинерију за гласање, која ће правна питања неопходна и нужна, поново претворити у фактичка питања прегласавања”, нагласио је Ђокић.
Он каже да је предлог ЦРТА за састав комисије, где би било девет чланова и девет заменика, фер понуда која осликава друштвену реалност и додаје да комисија не сме да буде политичко тело, већ првенствено стручно тело, које ће обезбедити оно што је прокламовано Уставом, дакле владавина права, а да би она постојала мора постојати начело поделе власти и изборна воља мора осликавати стварну вољу грађана.
,,Наша пуна подршка иде предлогу који је ЦРТА упутила, док је предлог СНС неприхватљив и неће ништа решити, напротив наставиће се дубоке поделе у друштву којима данас сви сведочимо”, закључио је Ђокић.