Алексић за REUC: Захваљујући студентима људи отварају очи

Председник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Мирослав Алексић, у ексклузивном интервјуу за дигитални магазин REUC отворено говори о најважнијим политичким и друштвеним питањима која тренутно обликују Србију. Од писма упућеног председнику Парламентарне скупштине Савета Европе, преко предлога експертске владе као решења политичког вакуума, до борбе против корупције и будућности земље након студентског покрета, Алексић износи своје ставове и предлоге за излазак из кризе.

Његови одговори осветљавају кључне теме попут односа власти према међународним обавезама, улоге опозиције у тренутној политичкој ситуацији, као и изазова са којима се суочавају грађани и студенти у борби за правду и демократију.

Да ли сте добили одговор на писмо које сте упутили председнику Парламентарне скупштине Савета Европе и какав исход вашег писма може да буде?  

Да, упутио сам писмо председнику Парламентарне скупштине Савета Европе Теодоросу Русопулосу у коме га позивам да апелује на власт Републике Србије да у потпуности испуне обавезе према Ревидираној европској социјалној повељи и исплате пуне износе плата свим наставницима и запосленима на факултетима који су кажњени због тога што су подржали своје ученике и студенте. Нисам још увек добио одговор, али не очекујем никакав епохалан исход. Оно што очекујем јесте да и Савет Европе и остали међународни актери заступају вредности на којима су и настали и да јасно и недвосмислено заузму став у складу са тим. Зато је важно да међународна заједница зна шта се све дешава у Србији.  

Студенти предлажу експертску владу као решење политичког вакуума у Србији. Да ли би Ваша странка подржала овај вид управљања државом узимајући у обзир ваш нацрт прелазне владе од 4. фебруара ичак чињеницу да не бисте имали политичко учешће као до сада?  

Ми јесмо дали наш предлог још почетком фебруара, али и тада смо јасно рекли да смо спремни да разговарамо и о другим модалитетима, па чак и о потпуно нестраначкој експертској влади. Важно је да нађемо заједничко решење за излазак из тренутне кризе, а мање је важно како ће се то звати. Надам се да ће студенти, али и универзитети, остати уједињени и да ће успети да стану иза заједничког предлога, а ми смо спремни да их подржимо уколико њихов предлог заиста на крају буде експертска влада.

С обзиром на то да тренутна владајућа партија има одређене механизме да до тога не дође, који је начин да се уопште реализује идеја експертске владе и шта би то значило за опозиционе странке? 

Наравно да њима одговара да до тога не дође и да ће све урадити то да спрече. Зато је једини начин да до тога дође тај да сви који имамо заједнички циљ заједно станемо  иза заједничког решења за излазак из кризе и да вршимо притисак и у институцијама и ван њих. Ова власт има у плану да формира своју Владу континуитета и да стави коју год жели фигуру на њено чело, али сви знамо да ће то бити само наставак исте политике која подстиче насиље и поделе у друштву. То неће решити ниједан проблем нити незадовољство народа, зато је то неодрживо. Тако да се овде не ради само о опозиционим странкама, већ о целом друштву и опстанку наше земље који је озбиљно доведен у питање.  

Због чега је ,,морало“ да дође до паљења бакљи у Скупштини и колико сте тиме изгубили поверење грађана, јер смо били сведоци да су сви медији света објавили снимке и фотографије тог догађаја?

Не могу да говорим у туђе име, али када је реч о Народном покрету Србије става смо да такве слике у Народној скупштини свакако нису добре ни за кога и то није нешто чему тежимо. Међутим, мора се разумети контекст у ком се то дешава и незадовољство не само код опозиције, већ и код грађана који су на улицама. Ми смо желели да радимо на тој седници и да говоримо о изменама Закона о високом образовању који води ка испуњењу четвртог студентског захтева, али је било потпуно беспредметно водити расправу за преосталих више од 60 тачака дневног реда које је предложила Влада која је већ била у оставци, што је било и противуставно. Тачно је да су сви светски медији пренели дешавања из Скупштине и једина добра ствар у вези са тим је што је сада свима јасно да актуелна власт нема никакав легитимитет и да је ситуација у земљи далеко од стабилне.  

У јавност сте изнели низ информација о корупцији појединих лица из владајуће странке. Колико је заправо правних корака предузела Ваша странка у борби против корупције? 

До сада смо одржали седам конференција за медије након што смо формирали антикорупцијски тим Народног покрета Србије који се бави анализом и откривањем ових случајева. Уз то стигло нам је скоро стотину пријава грађана који су пријавили различите случајеве корупције и злоупотреба службених положаја, што ћемо наравно све детаљно испитати. За неке случајеве о којима смо говорили смо већ поднели кривичне пријаве, а за преостале наш правни тим ће у току наредне седмице предати кривичне пријаве. За сада све надлежне институције ћуте, а практично нико није доказима оповргао ниједну моју тврдњу. Чим будем добио некакав одговор од институција, обавестићу о томе јавност. Када могу онако експресно да приводе и испитују новинаре, студенте и активисте, могли би да реагују и на оволику корупцију.   

Да ли мислите да је политика Европске уније дволична, с обзиром на то да са једне стране пропагира демократске вредности, а са друге мало или готово никако не реагује на ситуацију у Србији?  

Мислим да свако гледа своје интересе и бави се сопственим проблемима и приоритетима. Није наш проблем ниједан ЕУ званичник. Они су тренутно ту, а кад им истекне и овај мандат уместо њих доћи ће неко други. Они ће исто гледати да заштите сопствене интересе, тачније интересе ЕУ и земаља чланица. То је очекивано. Наш кључни проблем су људи који већ дванаест година бахато воде ову државу и распродају део по део наше територије, тргујући нашим животима како би купили себи још који дан на власти. Зашто се ми коначно не бисмо држали наших интереса? Тако да је јасно да ЕУ одговара овде неко са ким могу да тргују. Наравно, то неће моћи да траје заувек, шта ће тада радити питање је. На њима је да се подсете темељних вредности на којима је и основана ЕУ.  

Да ли постоји начин да институције почну да раде по законима и који су начини да се дође до тога?  

Наравно да постоји, само што немам никакву илузију да то може да буде са људима који сада воде Србију. Први корак био би формирање прелазне/експертске владе која би имала као примарне задатке испуњење студентских захтева и побољшање изборних услова. Тек након промене власти на поштеним и слободним изборима можемо се надати томе да институције коначно почну да раде свој посао. Мислим да је то сада већ свима јасно.

Како видите будућност Србије, након студентског покрета који је пробудио и успаване гласаче и емпатију народа?  

Никада нисам ни сумњао у наш народ. Срби су борбен, храбар и емпатичан народ који је увек вешто умео да изабере праву страну историје. Међутим, медијска пропаганда и довођење људи на ивицу егзистенције је направила ситуацију у којој се данас налазимо. Оно што се сада десило је да су људи скупили храброст и захваљујући студентима почели полако да отварају очи. Ниједна промена не може да се деси преко ноћи, зато ће и за ове промене код људи бити потребно време, али сада је то неповратан процес који нико не може да заустави. 

Аутор: Саша Добријевић diplomatic међународни новинар