Sramni Zakon o strancima Aljbina Kurtija, čija je primena odložena za 15. mart, predstavlja još jedan opasan korak u pravcu pritiska i pravne nesigurnosti za Srbe koji žive i rade na Kosovu i Metohiji, pretvarajući ih u strance na sopstvenoj zemlji i zahteva hitnu reakciju Vlade Republike Srbije i međunarodne zajednice, rekao je danas predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodni poslanik Miroslav Aleksić.
Aleksić upozorava da će se zbog Zakona o strancima i Zakona o vozilima Srbi na KiM naći pred nemogućim izborom – ili da odu sa svoje zemlje i svojih ognjišta, ili da ostanu na milosti i nemilosti Kurtiju i da čekaju integraciju u tzv. kosovski sistem, bez ikakve nade da će obećana Zajednica srpskih opština ikad biti formirana.
„Primena ovih zakona imaće ozbiljne posledice po život srpske zajednice na KiM. Kako će opstati zdravstveni i obrazovni sistem? Jasno je da je krajnji cilj takozvanih kosovskih vlasti da u potpunosti onemoguće funkcionisanje škola, univerziteta i bolnica po srpskom sistemu. Biće to početak kraja za Univerzitet u Prištini sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici, koji je sve ove godine bio tačka okupljanja za mlade ljude, dok će deca u školama morati da uče po programima takozvanog kosovskog ministarstva”, rekao je Aleksić.
On ističe da primena Zakona o strancima znači da će sva lica bez dokumenata izdatih od prištinskih institucija morati da imaju vizu ili dozvolu za boravak, kao i prijavu prebivališta u roku od tri dana, što znači da će studenti, profesori, lekari biti onemogućeni fizički da budu na univerzitetu, školama i bolnicama, a tu je i pitanje finansiranja ovih ustanova.
„Očigledno da je ovde reč o potpunoj marginalizaciji srpske zajednice naočigled svih. Žalosno je to da je čak i minimalna reakcija međunarodne zajednice učinila više da se primena ovih zakona odloži, nego što je učinila Vlada Republike Srbije. Pitam one koji su uzurpirali srpske institucije šta su oni uradili po ovom pitanju? Ako se već hvale dobrim odnosima sa strancima, zašto to nisu iskoristili da pomognu srpskom narodu? To što nema nikakve reakcije srpskih vlasti, još jedna je potvrda njihove nesposobnosti i govori nam da je reč o prećutnoj predaji Kosova i Metohije, dok najvišu cenu plaćaju Srbi koji tamo žive”, upozorio je Aleksić.
On podseća da je sličan obrazac viđen i ranije i da je na sličan način ukinut i dinar, a prethodno i svi ostali elementi državnosti Republike Srbije na južnoj pokrajini, ali da je ovaj put reč o ozbiljnom kršenju ljudskih prava, zbog čega bi morala ozbiljno da se zamisli i međunarodna zajednica.
„Ovo u krajnjem može dovesti do toga da Srbima koji tamo žive bude onemogućeno da stiču obrazovanje na maternjem jeziku, što predstavlja ozbiljan presedan i kršenje osnovnih ljudskih prava srpske zajednice. A za to vreme, navodna informativna kampanja oko primene novih zakona vodi se ispred kosovske i albanske zastave. Potpuni poraz i alarm da se svi zabrinemo”, kazao je Aleksić.



