Алексић: Вучић будућност српског народа на КиМ дао Куртију на тацни

Срамни Закон о странцима Аљбина Куртија, чија је примена одложена за 15. март, представља још један опасан корак у правцу притиска и правне несигурности за Србе који живе и раде на Косову и Метохији, претварајући их у странце на сопственој земљи и захтева хитну реакцију Владе Републике Србије и међународне заједнице, рекао је данас председник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Мирослав Алексић.

Алексић упозорава да ће се због Закона о странцима и Закона о возилима Срби на КиМ наћи пред немогућим избором – или да оду са своје земље и својих огњишта, или да остану на милости и немилости Куртију и да чекају интеграцију у тзв. косовски систем, без икакве наде да ће обећана Заједница српских општина икад бити формирана.

„Примена ових закона имаће озбиљне последице по живот српске заједнице на КиМ. Како ће опстати здравствени и образовни систем? Јасно је да је крајњи циљ такозваних косовских власти да у потпуности онемогуће функционисање школа, универзитета и болница по српском систему. Биће то почетак краја за Универзитет у Приштини са седиштем у Косовској Митровици, који је све ове године био тачка окупљања за младе људе, док ће деца у школама морати да уче по програмима такозваног косовског министарства”, рекао је Алексић.

Он истиче да примена Закона о странцима значи да ће сва лица без докумената издатих од приштинских институција морати да имају визу или дозволу за боравак, као и пријаву пребивалишта у року од три дана, што значи да ће студенти, професори, лекари бити онемогућени физички да буду на универзитету, школама и болницама, а ту је и питање финансирања ових установа.

 „Очигледно да је овде реч о потпуној маргинализацији српске заједнице наочиглед свих. Жалосно је то да је чак и минимална реакција међународне заједнице учинила више да се примена ових закона одложи, него што је учинила Влада Републике Србије. Питам оне који су узурпирали српске институције шта су они урадили по овом питању? Ако се већ хвале добрим односима са странцима, зашто то нису искористили да помогну српском народу? То што нема никакве реакције српских власти, још једна је потврда њихове неспособности и говори нам да је реч о прећутној предаји Косова и Метохије, док највишу цену плаћају Срби који тамо живе”, упозорио је Алексић.

Он подсећа да је сличан образац виђен и раније и да је на сличан начин укинут и динар, а претходно и сви остали елементи државности Републике Србије на јужној покрајини, али да је овај пут реч о озбиљном кршењу људских права, због чега би морала озбиљно да се замисли и међународна заједница.

„Ово у крајњем може довести до тога да Србима који тамо живе буде онемогућено да стичу образовање на матерњем језику, што представља озбиљан преседан и кршење основних људских права српске заједнице. А за то време, наводна информативна кампања око примене нових закона води се испред косовске и албанске заставе. Потпуни пораз и аларм да се сви забринемо”, казао је Алексић.