Комплетна економска политика ове власти је једна велика илузија, а министар Мали је уз Александра Вучића, један од најбољих илузиониста јер верује у то што прича и преноси грађанима поруку да и они треба да верују у илузије о бољем животу и напретку Србије, рекао је данас председник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Мирослав Алексић на седници Скупштине Србије на чијем дневном реду је ребаланс буџета.
,,Рекли сте да смо друга земља у Европи када је у питању привредни раст после Малте. По вашим речима, процењује се да ће тај раст на крају године бити око 3,8 посто. Раст БДП у Србији у 2004. години износио је девет посто, 2007. године 5,9 посто, 2008. године 5,4 посто, а ви још увек нисте успели да стигнете ниједну од тих година и то је истина”, казао је он.
Он истиче да грађани Србије треба да знају да дефицит значи минус и да не можемо да имамо довољно пара ако се повећава минус и додаје да је у ребалансу буџета минус подигнут са 1,7 милијарди на 2,2 милијарде евра, инвестирајући у непродуктивне пројекте попут пројекта ЕКСПО.
,,Када кажете да нам је буџет пун и да имамо пара то је политика која служи за манипулацију и да се грађанима створи лажна слика и илузија, јер да је то истина не бисмо кроз ребаланс узимали 8,3 милијарде евра за нове кредите, од чега 2,25 милијарди иде за финансирање минуса, а шест милијарди иде за враћање главница и камата раније узетих кредита. То значи да држава из редовних прихода не може да сервисира и враћа кредите, већ узима нове”, истакао је он.
Алексић наглашава да плаћамо камату од шест посто, као и да је ребалансом предвиђено 1,6 милијарди за ту намену, као и да је у 2019. години 0,9 милијарди било издвојено за те сврхе и додаје да 2,2 посто БДП одлази на плаћање камата, док је 1,2 посто цео буџет за субвенције у пољопривреди, за 1,2 милиона пољопривредника и преко 500.000 пољопривредних газдинстава.
,,До краја године ће јавни дуг износити 38,5 милијарди евра, а следеће године можемо очекивати да ће бити 40 милијарди евра. Када сте дошли на власт био је 15 милијарди и неко мора да врати тај новац. Ви не успевате то и узимате нове кредите. Када 2027. године почну да долазе на наплату сви кредити, вероватно ћете рећи да неко други треба да чупа косу са главе, а ви одосте”, казао је Алексић.
Према његовим речима, ребаланс је направљен за потребе одређене групе људи – извођаче радова инфраструктурних пројеката и људи из власти, као и за Миленијум тим, Звонка Веселиновића, Конкорд Вест и разне колеге и пријатеље власти са којима се договарају у кафанама и порукама.
,,Министре Мали, ви одлично знате о чему причам, јер се са Звонком Веселиновићем тако договарате шта је чија обавеза и колико ћете да подигнете вредност радова, на пример на коридору Рума-Шабац, па подигнете са 50 милиона на 75, па зато у оцени Фискалног савета стоји као једна од највећих замерки тајност уговора и непостојање јавних набавки, односно потпуна нетранспарентност трошења новца”, нагласио је он.
Алексић каже да се власт понаша као да је наследила породични ћуп и такмиче се ко може да дубље завуче руку и додаје да ће ипак доћи дан када ће неке коју су подржавали власт због тога бити срамота, док ће они који су били на власти одговарати за оно што су радили у Србији.
,,Ви сте шампиони тајних уговора, почевши од Ер Србије, преко Београда на води, до аеродрома Никола Тесла и РТБ Бор. Шта кријете од грађана? Чије интересе заступате? Правите илузију, као што сте радили и у случају борбе против корупције. Једна од највећих представа Александра Вучића и вас министре Мали било је хапшење Мирослава Мишковића 2012. године. Тада сте га представили као највећи проблем и ухапсили, 2016. осудили на пет година затвора, а већ следеће године ослободили. Сада Делта тражи одштету 12,5 милиона евра, коју ће да плате грађани, а он је у међувремену добио Сава Центар”, додао је он.
Он подсећа да је у Србији инфлација 4,7 посто и да је највећа у Европи, а када говоримо о цени хране, порасла је од 2012. године за 78 посто и додаје да је млеко коштало 150 динара пре две године, а сада је 227 динара, што значи да је 47 посто скочила цена млека за две године, 52 посто јогурта, 50 посто Фета сира, 21 посто хлеба и пилећег филеа, а 25 посто јунећег бута.
,,Грађанима Србије не треба најбоља цена о којој причате, већ најбоља плата и најбољи стандард да могу да купују по ценама какве јесу, а не да премијер направи тезгу у Влади Србије од које сте направили представу и треба да се стидите. За то време ваш пријатељ Жељко Митровић се спрда са Србијом отварајући вилу за елиту из власти. Ви уживате и смејете се грађанима”, рекао је он.
Алексић истиче да су плате лекара и даље најмање у региону и додаје да је плата лекара специјалисте у Србији 1.200 евра, у Румунији 4.000 евра, у Словенији, Хрватској и Црној Гори 3.000 евра, а у Македонији 1.500 евра, док просветари у Србији зарађују 800 евра, у БиХ 1.000 евра, у Хрватској 1.600 евра и 1.500 евра у Словенији.
,,Пре неколико дана посетио сам исток Србије. Био сам у Бору и Зајечару и видео како сте тај део препустили Кинезима и да чујем сведочења људи. Да ли знате да је 2.000 хектара приватне имовине грађана Бора уписано у власништво компаније Зиђин? Оно што су наследили од својих предака пренели сте у власништво Кинеза. По проценама то је највеће налазиште бакра и злата у Европи и једно од највећих у свету. Процењене резерве су 14 милиона тона бакра и 300 тона злата, а када се то преведе у новац добијемо 140 милијарди долара. Толико сте дали Кинезима, односно два буџета Србије или три јавна дуга”, закључио је Алексић.