Алексић у Скупштини: Шта сте толико згрешили па морате да будете поданици пред странцима?

Србија треба да буде члан Европске уније, али никада нећу пристати на то да било која земља од Србије прави депонију и да због тога будемо на коленима, рекао је данас председник Народног покрета Србије (НПС) и шеф посланичке групе Мирослав Алексић на ванредној седници Народне скупштине Републике Србије.

,,Улога државе треба да буде да штити јавна добра, своје грађане, њихов живот и животну средину, а не да се повија пред капиталистима и да им даје да праве депонију од државе. Не знам шта сте толико згрешили па морате да будете поданици пред странцима. Да ли литијумом треба да платите цену тога што немамо регуларне изборе који се краду из процеса у процес, што немамо слободу медија и говора?”, казао је он.

Алексић оцењује да је власт дебело забраздила када су почели лично да преузимају правне процедуре уместо институција и додаје да је по Уставу загарантовано право свих грађана Србије на територију, живот, здравље, реке, ваздух, као и да капиталисти широм света тамо где могу отимају јавна добра која припадају свим грађанима.

,,Слушајући шта данима причате у Народној скупштини, човек би рекао да смо заиста економски тигар, као што говорите. Врло је контадикторно када у таквој ситуацији благостања и економског напретка о коме говорите, убеђујете грађане Србије како треба да отворимо још један рудник, поред Бора и Мајданпека. Волео бих да ми ви економисти, доктори кажете пример једне земље у свету која је економски развијена, а бави се рударством”, истакао је он.

Он наглашава да зна шта данас треба Немачкој, шта треба Европи, а шта Рио Тинту и додаје да једнима треба литијум, другима профит, да ће једни да праве аутомобиле, а ми да будемо депонија и рударска колонија, као и да Аустралија, матична земља Рио Тинта не дозвољава тој компанији да тамо копају, док се у Србији власт понаша као највећи лобиста Рио Тинта.

,,Сваки грађанин Србије треба да оде у Бор и Мајданпек и види каква је ситуација. Студија Батута показује да су канцерогена обољења у Бору чешћа него у остатку Србије. Готово 10 посто Борана, близу 4.000 њих, имају неко канцерогено обољење. Скоро током целе године присуство аресена и кадмијума у ваздуху, који су канцерогене материје, тамо је вишеструко веће од дозвољеног. Дивље депоније су свуда по Србији, а прича се о заштити животне средине кроз рударење”, рекао је он.

Алексић се обратио председници Народне скупштине Ани Брнабић која је поставила седам питања опозицији о Рио Тинту и казао да се првих шест питања односи на власт пре 2012. године, као и да су ти људи, највећи део њих на челу са Зораном Михајловић, сада у  редовима напредњака, као и да су и тада били и данас су лобисти Рио Тинта.

,,Поставићу и ја вама неколико питања. Да ли је тачно да је од 2012. до 2021. године издато 86 решења за истражне радње руда, у кључујући и литијум и то у Аранђеловцу, Блацу, Бујановцу, Чачку, Добрињи, Горњем Милановцу, Јагодини, Косјерићу, Крагујевцу, Краљеву, Крупњу, Лајковцу, Лазаревцу, Лозници, Рачи, Рековцу, Љигу, Мионици, Шапцу, Тополи, Ваљеву, Варварину и другим деловима Србије? Да ли је тачно да сте 2015. године усвојили нов закон о рударству и геолошким истраживањима којим сте општинама и градовима у Србији одузели могућност да могу да се изјашњавају када је у питању отварање рудника и истражне радње? Зато данас ниједна локална самоуправа нема право да се изјасни да ли хоће рудник на својој територији или не”, додао је он.

Алексић је упитао председницу Народне скупштине и да ли је тачно да је она  2017. године потписала први Меморандум са Рио Тинтом и рекла да ће то бити стратешки правац у коме ће деловати развој рударства у Србији, као и шта се десило у међувремену, с обзиром на то да је 2022. године свима рекла да се одустаје од пројекта литијума.

,,Такође, рекли сте да је литијум Богом дан и да треба да га користимо и развијамо Србију. Да ли мислите да је и пољопривредно земљиште Богом дано и да са милион хектара земљишта можемо имати већи приход него од литијума? Имали бисмо годишње милијарду евра више од производње хране данас са земљиштем које нам је Бог дао. Оно што грађанима обећавате од литијума је само 180 милиона годишње. Са наших 4,5 милиона хектара обрадивих површина имамо  20 пута мањи профит од пољопривреде него што има Холандија са три пута мање земље”, додао је Алексић.

Он истиче да нико из власти никако да кaже колики је профит од литијума у питању за Србију и да ли је то тих 180 милиона евра или више, да знамо шта добијају странци од тога, али не и шта добијају грађани Србије, осим јаловишта, депоније и рударске колоније, као и шта је са тих фамозних 38.000 потписа које сте обећали да ћете наћи и  да ли је чула да је у Португалу ухапшен премијер због примања мита од Рио Тинта.

,,Цео свет данас има стратегију за производњу хране и за очување изворишта воде, а ви хоћете да ископавате литијум, односно укопавате Србију. Тај пројекат је укопавање Србије, а ископавање литијума је за странце. Док сам био председник општине Трстеник, 2013. године је Вучић рекао да ће у Трстенику морати да се вади никл. Рекли смо не. И грађани и САНУ и локална самоуправа и одбранили смо се и живимо и без тога. Исто тако данас морамо рећи не литијуму. Сами се чудите шта је са Вучићем па гура толико тај пројекат. Сами причате да ће се грађани окренути против вас и да ћете изгубити власт. Позивам вас да чујете глас грађана који се окупљају широм Србије, а не странце и Рио Тинто који се окупљају само због профита и остављају сметлиште у Србији”, закључио је он.