O tome u kakvoj se situaciji nalazi Srbija najbolje govori činjenica da se država zadužuje za novih 5,7 milijardi evra, rekao je danas predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodni poslanik Miroslav Aleksić na sednici Skupštine Srbije.
,,Od dolaska aktuelne vlasti 2012. godine, prosečno dnevno zaduživanje iznosi oko 4,6 miliona evra. Građani treba da znaju da se država svakog dana zadužuje za taj iznos. Posmatrano po glavi stanovnika, svaki građanin Srbije, uključujući i decu, nosi teret duga od oko 6.000 evra“, kazao je on.
Aleksić ističe da kada govorimo o kreditima za „Srbijagas“ i projekte gasifikacije, jedno od ključnih pitanja u domenu korupcije i koruptivnih mehanizama jeste način na koji „Srbijagas“ sprovodi gasifikaciju širom Srbije i podseća da je Državna revizorska institucija (DRI) 2024. godine izvršila reviziju poslovanja tog preduzeća i konstatovala da su projekti gasifikacije, realizovani tokom prethodnih 15 i više godina, sprovođeni mimo tenderskih i zakonom propisanih procedura.
,,Postoji nekoliko firmi u Srbiji koje godinama učestvuju u poslovima gasifikacije -Milenijum tim, Promont, Bobar Beška, DM Invest, Rasina Energogas i druge. To su kompanije koje su podelile kolač gasifikacije u Srbiji i koje jedne drugima dostavljaju ponude i učestvuju u poslovima pod uslovima koji ograničavaju stvarnu konkurenciju. To plaćaju građani Srbije iz zaduženja koja ste predvideli na ovoj sednici“, dodao je Aleksić.
On podseća da je jedan od poslednjih tendera za gasifikaciju sproveden u Ćićevcu, kao i da su u tom postupku učestvovale pomenute firme i dodaje da je Rasina Energogas iz Kruševca dostavila ponudu vrednu 15,6 miliona evra, dok je kompanija Konvar, koja nije deo tog klana, ponudila da isti posao izvede za 8,3 miliona evra, što je gotovo dvostruko manji iznos, ali i da je na jednog od članova grupe ponuđača iz Novog Sada vršen je pritisak da se povuče iz postupka, nakon čega je posao dodeljen Rasina Energogasu.
,,To što sada pokušavate da manipulišete primerom opštine Trstenik ne menja činjenice. Srbijagas je u Trsteniku, kao i u mnogim drugim gradovima i opštinama, sprovodio projekte gasifikacije. Međutim, dok sam ja bio predsednik opštine, Trstenik je bio jedina opština u Srbiji koja je dovela gas do toplane bez ijednog dinara iz državnog budžeta ili budžeta lokalne samouprave“, naveo je on.
Aleksić naglašava da građani Trstenika nisu platili nijedan dinar za taj projekat, osim zakonom propisane takse za priključak koju su, kao i svi drugi korisnici, bili u obavezi da plate i dodaje da je gasifikacija Trstenika realizovana tek nakon njegovog mandata, a finansirana je sredstvima Srbijagasa.
,,Ne obmanjujte građane i ne pokušavajte da činjenice zamenite bajkama i političkom propagandom. Na kraju krajeva, javno pozivam nadležno tužilaštvo, Višeg javnog tužioca i Visoki savet tužilaštva da ispitaju sve navode koji se odnose na ove poslove, da utvrde da li je bilo zloupotreba, korupcije ili nezakonitog trošenja javnih sredstava. Neka nadležne institucije utvrde ko je i da li je bilo koga oštetio, ko je radio u skladu sa zakonom, a ko nije i da se konačno utvrdi istina“, poručio je Aleksić.



