Алексић у Книћу: Извадили су задњи адут на сто, даће и литијум, само да још мало остану на власти

Власт препушта део по део територије Србије странцима и томе морамо стати на пут, јер Јадар је само капија за улазак у остатак наше земље, рекао је данас у Книћу током разговора са грађанима председник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Мирослав Алексић.

Алексић објашњава да ће, ако их пустимо на ту капију, доћи чак до Врања разноразни капиталисти и светске силе, јер власт распродаје националне интересе и земљу и додаје да оно што се данас догађа на КиМ је последица катастрофалне политике коју су водили претходних година.

,,Данас на КиМ не постоје трагови Србије, осим грађана који су под терором Куртијевог режима. Нико их не штити осим председника на својим јаловим конференцијама док прича како ће дати 5.000 динара за ужину и уџбенике. Сада се пробудио па каже како ће да врати полицију и правосуђе које је он истерао оданде. Лично он и његова власт су све потписали и све дали”, истакао је он.

Алексић наглашава да се највећи тихи егзодус Срба са КиМ десио у последњих 10 година и додаје да их је одоздо терала наша власт својом немоћи да их заштити, незнањем и уцењеношћу јер немају кредибилитет да устану и бране свој народ у својој земљи.

,,Претварање Србије у рударску колонију је велики пројекат који власт промовише и жели да крене у његову реализацију. Власт по сваку цену жели да отвори руднике литијума и других руда по Србији, не само у лозничком крају, већ и другим деловима. Овај пројекат је само наставак онога што се нама дешава у претходних 12 година”, додао је Алексић.

Он истиче да не постоји ниједна земља у свету која се бави рударством и да јој је оно примарна економска грана, а да је развијена и додаје да су пример афричке земље, које, иако ваде и злато, литијум и дијаманте, не спадају у развијена друштва.

,,Имамо уцењену власт чији је приоритет оно што је важно за њих лично и њихову странку, док интерес грађана и државе не постоји. Пре интереса нашег народа је интерес страних капиталиста и страних влада. Свако се бори за себе и тражи прилику да помогне својој земљи. Питање за нашу власт је зашто дозвољава да будемо ливада у коју ће свако да доводи своју стоку, напаса је и узима све што добро”, казао је он.

Алексић наглашава да ако кренемо да отварамо руднике неће бити пољопривреде, уништиће наше реке, природу, животну средину и здравље људи и додаје да до сада није чуо ниједан аргумент од стране власти зашто треба кренути у реализацију пројекта литијума, осим што кажу да је добар за ЕУ, Немачку.

,,Литијум је поново актуелан јер је власт у претходних неколико година изгубила своје позиције на Западу, после крађе избора у децембру 2023. године и у јуну ове године, због криминала и корупције и нису више кредибилан партнер који може Србију да води ка Европи и добије подршку. Извадили су задњи чип на сто и поручили да ће дати и литијум, само да још мало остану на власти”, додао је он.

Он каже да је свима јасно да земље, пре свега ЕУ, имају интерес да дођу до јефтиног литијума како би били конкурентни Кинезима који тренутно контролишу тржиште литијума и производњу батерија у свету и додаје да Србија од литијума може да очекује око 180 милиона евра годишњег прихода и то тек када се исплати инвестиција Рио Тинту, што значи да се тек за седам до 10 година може очекивати приход.

,,Србија има пет милиона хектара пољопривредног земљишта, а обрађујемо испод четири. Када би се тај милион хектара ставио у функцију добили бисмо многоструко више прихода него од литијума што бисмо добили. Градимо стадион од 800 милиона, што значи да пет година треба да се рудари литијум да би се направио национални стадион”, додао је он.

Према његовим речима, ниједна земља која држи до себе, свог интереса и суверенитета није спремна да улази у овакве пројекте, јер зна шта значи када 1.100 тона сумпорне киселине треба да се користи свакога дана у процесу одвајања литијума од руде, што је податак из студије Рио Тинта.

,,Рудари се у сиромашним земљама у којима је висок степен корупције и где кроз разне комбинације може да се дође до интереса и то раде светске компаније и капиталисти. Озбиљна и одговорна власт има обавезу да штити јавни интерес грађана и државе, а не да заступа интересе страног капитала. Овде лобирају за Рио Тинто и говоре да је у питању перспективан пројекат за Србију, а нико не зна да објасни шта ћемо добити”, казао је он.

Он подсећа да се у Бору и Мајданпеку већ врши рударење, као и да људи у том делу имају највише малигних обољења, загађен је ваздух, а Борска река је најзагађенија у Европи и додаје да је ситуација тамо катастрофална, као и да кинеска фирма узурпира права и имовину грађана у Бору, на шта власт ћути.

,,Један од наших највећих проблема је демографија, посебно у мањим местима, јер људи одлазе када више немају могућности да своју егзистенцију задовоље. Села нам изумиру,  градови се празне, а неко свесно спроводи пројекат уништавања пољопривреде како би доводили којекакве компаније. Ово је питање опстанка и чека нас велика борба и заједнички задатак да спасемо Србију”, закључио је он.