Народни покрет Србије подржава пољопривреднике који протестују и боре се за своја права, јер то су људи који нам хране земљу, стварају 10 посто БДП и производе оружје које ће бити најважније у будућности, а то је храна, рекао је данас у Ивањици током разговора са грађанима и оснивања општинског одбора председник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Мирослав Алексић.
,,У Србији тренутно постоји 530.000 регистрованих пољопривредних газдинстава, а за последњих 10 година угашено је преко 100.000. Имали смо 1,5 милиона људи који живе и раде у пољопривреди, а данас их је милион и 150.000. Све развијене земље света за своје пољопривреднике издвајају од 30 до 35 посто буџета”, казао је он.
Алексић је обишао је и породично газдинство Горана Курћубића у Брезови које се бави сточарством, повртарством, воћарством, посебно узгојем малина и присуствовао изборној Скупштини општинског одбора у Ивањици и том приликом поручио да су срамне изјаве председника да се ненормално много новца издваја за пољопривреду, као и премијера који је казао да нема финансијских средстава за ту намену.
,,НПС је у овом тренутку највећа опозициона и једина странка која је у 15 општина изашла самостално на изборе и свуда направила одличан резултат. Имамо капацитете и потенцијале, а људи попут вас широм Србије чине озбиљан тим. Мислим да смо на добром путу, али очекује нас још ветрова. Полако се осећа и назире крај овој власти, без обзира како данас изгледају резултати. Све је веће незадовољство грађана и притисци су велики, а они немају одговоре”, казао је он.
Алексић истиче да НПС има одборнике у 103 града и општине, као и више од 140 повереништава и додаје да је план да до избора 2027. године странка има озбиљну организацију у свим градовима и општинама у Србији, јер само јака и снажна организација може да се супротстави режиму.
,,Упали смо у замку као друштво, јер бахата мањина данас управља Србијом тако што је урушила институције, погазила законе, узурпирала све и рекла грађанима да су само они добри, а сви остали издајице и страни плаћеници. Такав наратив пласирају годинама и иза те преваре наступају све остале: узурпација државе, корупција, криминал, распродаја територије и природних богатстава и уништавање економског поретка”, додао је он.
Он подсећа да је НПС на Главном одбору странке усвојио Декларацију о промени изборног система, која је, како истиче, веома важна за Србију и допринеће мотивацији да се политиком баве угледни, кредибилни и најбољи људи у својим локалним заједницама и додаје да изборни систем треба да буде такав да се свако кандидује именом и презименом, што значи да народни посланик слуша грађане који су га бирали, а не шефа партије.
,,Данас имамо озбиљну ситуацију и борбу наше генерације због отварања рудника литијума. Не постоји већа опасност која се надвила над Србијом. Рио Тинто представља умрежену хоботницу на светском нивоу. Сутра на конференцији ћу говорити о томе и како су рударили у Гвинеји, као и о начину на који су утицали на промену власти и корумпирали је. У питању су доказани подаци. Сорош је један од кључних лобиста Рио Тинта, као и Тони Блер и гомила организација и људи са којима се актуелни режим дружи и састаје”, казао је он.
Алексић наглашава да тај пројекат мора да се заустави, јер ако прође Рио Тинто, отворене су капије за целу Србију, јер је Јадар капија која ако се отвори довешће до тога да постанемо рударска колонија и додаје да још нико није објаснио каква је економска корист Србије од тог пројекта, као и да је потребно 40 година уништавати и девастирати једну земљу да би се зарадило за један стадион.
,,Задужујемо се за нових 2,25 милијарди евра, иако Синиша Мали понавља како никада више новца није било у буџету. Нема пара за просветне раднике који раде један од најодговорнијих послова у држави. Чувају нашу децу и брину о њима док ми радимо у фирми или на њиви. Ко треба да има просечну плату ако не они? Ко треба да има плату изнад просека ако немају лекари? Коме треба да се да више новца из буџета него за пољопривреду?”, упитао је он.
Према његовим речима, тужилаштво данас штити режим, а не државу и грађане и то је кључни проблем, јер да раде свој посао не би могло да се краде и не би могао неко из БИА да приводи пољопривреднике и еколошке активисте јер протестују.
,,Источна Србија је предата Кинезима у руке. Бор, Мајданпек и Зајечар су територије где они практично успостављају своју државу. Власт је у Бору 2.000 хектара приватних парцела и поседа предала у руке Зиђин Мајнинга. На том земљишту је највеће налазиште бакра и злата у Европи и једно од највећих у свету са процењеним резервама бакра од 14 милиона тона и 300 тона злата, односно 140 милијарди долара. Ми треба да се задовољимо са рудном рентом која је мизерна. То је данас слика стања у Србији”, закључио је он.