Компанија Рио Тинто учествовала је у намештању избора у Гвинеји и учинила све да дође до промене власти у тој земљи, како би дошла у посед резерви гвожђа, што је и доказано након спроведених истрага, рекао је данас председник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Мирослав Алексић на конференцији за медије у Скупштини Србије на којој је представио рад компаније Рио Тинто у Гвинеји.
Он је пред седницу Скупштине Србије на чијем дневном реду ће у понедељак бити Закон о изменама закона о геолошким и рударским истраживањима истакао да је важно да грађани и политички субјекти знају како послује компанија Рио Тинто и на који начин раде у свету, као и да се повуку паралеле и да се дође до одговора за ово што се дешава данас у Србији, позивајући се на извештај Међународног центра за решавање инвестиционих спорова Светске Банке.
,,До избора у децембру 2023. године у Србији се није помињао рудник Јадра и пројекат Рио Тинто, а после поменутих избора почело је лобирање највиших функционера ове земље. Питање је да ли имају контакт са свим људима који се помињу у Гвинеји, као што су Сорош, Блер, Кушнер. Још једна од кључних особа која се помиње у оба случаја је Чад Блевит који је био директор Рио Тинта Симанду Гвинеја, а сада је директор Рио Тинта Јадар”, казао је он.
Алексић објашњава да је случај Гвинеје истраживала Светска Банка, као и да је у питању велико налазиште гвожђа и додаје да је у децембру 2008. године једна компанија добила право за експлоатацију гвожђа од Министарства рударства Гвинеје.
,,Покренута је кампања како би се тој компанији одузела законом стечена права за експлоатацију, а у центру је била компанија Рио Тинто заједно са својим сарадницима и лобистима. Заједно су променили власт у Гвинеји, утичући директно на резултате избора да би Алфа Конде дошао на власт, што се и догодило 2010. године”, додао је он.
Он наглашава да је одмах после избора Влада Гвинеје добила 700 милиона долара од Рио Тинта уз помоћ Сороша, а Конде је добио аванс од 10,5 милиона долара како би зауставио дозволе које је имала претходна компанија, а то се догодило преко Франсоа де Комбре који је био посредник између Кондеа и Рио Тинта, о чему сведочи и аудио снимак.
,,Алфа Конде је 2014. године декретом одузео права компанији која је имала дозволу за експлоатацију гвожђа и тада је увео Рио Тинто у посао. Спроведена је истрага, која још увек траје, а спроводе је САД, Велика Британија и Аустралија. Och-Ziff је признао да су учествовали у намештању избора у Гвинеји и да су платили поравњање од 412 милиона долара”, истакао је он.
Алексић оцењује да случај Гвинеје показује како компанија Рио Тинто поступа када баци око на нешто што им је важно и од користи, тамо је то било гвожђе, а овде је литијум и објашњава да у каквој су опасности Србија и њен народ када је у питању литијум, најбоље сведочи изјава Џорџа Сороша да је ту да заради паре, као и да не може и неће да се бави друштвеним последицама тога и да се поставља питање шта се крије иза оволике жеље власти и страних капиталиста да се черупају рудна богатства Србије.
,,На Светог Јована 2022. године Ана Брнабић је иступила у јавност и рекла да је стављена тачка на пројекат Рио Тинто у Србији. У том периоду па наредне две године Рио Тинто је потрошио 155 милиона евра на консултантске услуге. Како је могуће да нека компанија којој је Влада укинула све дозволе улаже новац за те послове? Кога плаћају и зашто? Одговор лежи у томе да нам је Влада Србије саопштила да тачка није стављена и да ће се пројекат наставити”, додао је он.
Алексић истиче да здравље грађана не може бити на продају, да власт треба да слуша своје грађане, а не Рио Тинто, да не би прошли као власт у Гвинеји и додаје да власт у Србији још увек има шансе и да им опозиција пружа сламку спаса предлогом закона који ће у понедељак бити у Скупштини Србије и да се спасу страних капиталиста и потенцијалне одговорности.
,,Србија нема никакве користи од отварања рудника у Јадру, већ само они који желе да остваре профит, у овом случају компанија Рио Тинто и људи који су им подршка. Та компанија иза себе оставља пустош и улази у проблеме са државама у којима ради. Имамо случај Аустралије и Мадагаскара који су покренули спорове, као и чувени случај Папуа Нове Гвинеје у којој је избио грађански рат и настрадало је преко 20.000 људи”, додао је он.
Алексић је цитирао председника Вучића који је рекао да су неки политичари из опозиције после 2000. године док су били на власти узимали новац од Рио Тинта и запитао да ли је председник инсинуирао да је Рио Тинто коруптивна компанија која подмићује политичаре у Србији.