Будућност која ће Србији омогућити стабилност и развој, а њеним грађанима бољи живот без опасности за њихов живот и здравље је у производњи здраве хране и улагању у савремене технологије, а не у експлоатацији литијума, рекао је председник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Мирослав Алексић који борави у посети Сједињеним Америчким Државама где ће имати прилику да разговара са америчким званичницима заинтересованим за област аграрне политике, али и успешним предузетницима и фармерима.
Током посете Америци у којој борави са још 13 представника различитих држава из Европе, али и Кине, Египта, Сингапура, Туниса, Кувајта, Кеније и Нигерије, Алексић ће имати низ корисних и конструктивних састанака у вези пољопривреде, развоја савремених технологија у производњи хране и њиховој примени у Србији, а посетиће Вашингтон, Ајову, Охајо, Луизијану и Флориду.
,,На састанку са америчким конгресменом Гленом Томпсоном који се налази на челу Одбора за пољопривреду у америчком Конгресу, као и више званичника у Стејт департменту разговарао сам о њиховим искуствима, али и о новим технологијама у пољопривредној производњи и производњи хране које ће бити тренд у свету, као и државним подстицајима и субвенцијама за помоћ пољопривредницима и произвођачима хране”, рекао је Алексић.
Алексић је истакао да, иако мала земља, Србија има велике и разноврсне природне потенцијале и ресурсе које би требало ставити у функцију развоја пољопривреде у Србији, за шта је потребна озбиљна стратегија.
„Уверио сам се овде кроз разговоре са осталим члановима моје делегације, са којима са разменио искуства из наших земаља, да је апсолутни тренд да све озбиљне државе са визијом улажу огроман новац и издвајају из буџета за производњу хране и пољопривреду, зато што су свесни да ће здрава храна бити најважнији ресурс у будућности”, објаснио је он.
Алексић истиче да ако већ и Европа и САД, али и азијске државе улажу велика средства у пољопривреду и праве озбиљне стратегије за развој пољопривреде, онда ни Србија не би смела да дозволи да не искористи шансу на глобалном тржишту за нашу малину, јабуку, кукуруз, за наш парадајз и месо.
„Заиста је трагедија што људи који воде нашу државу после пуних десет година девастације пољопривреде говоре како је литијум шанса за развој Србије и наш најважнији ресурс, што није истина. Зар није ресурс скоро милион хектара обрадивог земљишта које стоји неискоришћено? Само то кад бисмо ставили у функцију имали бисмо добит већу од оне која је планирана од отварања рудника, а који ће иначе добро донети само страним компанијама које би да експлоатишу наша природна богатства”, нагласио је он.
Према његовим речима, НПС је предан новој стратегији пољопривредног развоја која ће бити резултат сарадње свих стручњака у овој области, укључујући пољопривреднике и академску заједницу, пратећи светске трендове у производњи хране.
,,У складу са Декларацијом о забрани копања литијума и бора у Србији, коју је НПС усвојио на недавно одржаној седници Главног одбора странке, за нас не постоји већа опасност која се надвила над Србијом од литијума који директно угрожава живот, здравље и опстанак грађана Србије, а на првом месту становнике угрожених села и градова где су предвиђена и где се спроводе истраживања налазишта литијума и бора”, казао је он и додао да уместо што увозимо воће и поврће, боље да увозимо литијум ако је стварно потребан, а да наше потенцијале у пољопривреди искористимо за већу производњу и извоз хране, јер пољопривреда и заштита животне средине и рударење не иду заједно.
Стратегија развоја наше земље коју предлаже Народни покрет Србије темељи се на улагању у наше људе и обрадива земљишта, производњи здраве хране и примени нових технологија које ће донети корист грађанима Србије и нашој земљи, а не страним компанијама као што је Рио Тинто које овде долазе само по профит.
Током посете Алексић ће, између осталог, обићи и велики број различитих фарми, као и Центар Министарства пољопривреде САД за фармере у Кливленду, истраживачки и развојни центар компаније Нестле, државне универзитете у Луизијани, Охају и на Флориди, удружење узгајивача кукуруза, Институт за биолошку безбедност генетски модификованих пољопривредних производа у Ајови, Трговинско удружење и чувену луку у Њу Орлеансу, Центар за истраживање цитруса на Флориди, Институт за храну и пољопривреду Универзитета на Флориди, као и удружење фармера. Имаће прилику да се упозна са иновацијама у производњи хране и трговине, као и начинима за улагање у заједницу кроз прехрамбени и пољопривредни сектор.