Највећа опасност која се тренутно надвила над Србијом је експлоатација литијума која је очигледно договорена кроз коруптивне механизме са режимом Александра Вучића, рекао је данас председник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Мирослав Алексић.
,,Сви морамо да устанемо и зауставимо тај пројекат јер је то обавеза свих нас који желимо добро нашој земљи, народу и деци. Србија не сме постати депонија сумпорне јаловине, док ће Рио Тинто и његови спонзори профитирати. Предложићу на седници Главног одбора НПС усвајање одлуке о забрани експлоатације литијума и борби против намере власти да реализује тај пројекат”, казао је он.
Алексић наглашава да ова тема превазилази политичке странке, питање је нашег опстанка у будућности, а пројекат се може спречити ако устану сви грађани и супротставе се и додаје да они који подржавају пројекат имају различите личне интересе који нису у сагласју са интересом земље.
,,Експлоатација литијума у Србији би донела само профит страним компанијама, а нама пустош – загађене реке и ваздух, празне куће и масовна напуштања места у околини рудника. Мотив Рио Тинта и њихових спонзора је најнижа рудна рента од три посто, као и корупција уз коју се контролише рад институција које, нажалост, не могу да обезбеде примену еколошких стандарда и владавину права. Јасно је да ће им то донети велики профит ком у Европској унији не могу да се надају. Како у Немачкој има више литијума него у Србији, предлажемо да се у Србији направи фабрика батерија за аутомобиле, а да се литијум копа у Немачкој”, додао је он.
Према његовим речима, тврдње ове власти да ће стране компаније поштовати највише еколошке стандарде потпуно су неосноване и неуверљиве, а да нису способни тако нешто да спроведу показује и чињеница да су рудне ренте код нас најмање на свету, дакле, беда, сиромаштво и пустош нама, а страним компанијама огроман профит.
„Ископавање литијума је опасност за све делове Србије, а не само за регион Јадра, јер се сигурно неће ту зауставити. Зато ово јесте борба свих грађана, ма у ком делу наше земље они живели јер баш њихова места могу бити следећа”, закључио је Алексић.