Из Народног покрета Србије Крушевац саопштено је да се тај град суочава са озбиљним изазовом који се тиче будућности ЈКП ,,Градска топлана“, јер задуживање од 1.5 милијарди динара, што је једна четвртина годишњег буџета града, као и склапање јавно приватног партнерства на период од 30 година, повлачи за собом питање да ли је то најбоље решење за град и његове становнике.
Одборник НПС у Скупштини града Крушевца и члан Председништва те странке Дејан Стевановић истиче да ће тај кредит на крају коштати град милијарду и 851 милион динара, укључујући и 351 милион динара камате и додаје да ће сваки грађанин Крушевца, без обзира на то да ли користи услуге грејања или не, сносити терет овог дуга.
,,Поставља се питање да ли је праведно да становници Сеземче, Зебице, Коњуха, Каоника, Жабара, Треботина и других делова града плаћају за нешто што не користе. Уместо да се у будућности поново задужујемо, дајемо стотине милиона капиталних субвенција овом предузећу и оптерећујемо грађане, предлажемо одржива и праведна решења“, казао је он.
Стевановић наглашава да се НПС залаже за изградњу сопствене енергетске инфраструктуре, односно нове топлане, а не за јавно приватно партнерство и наводи пример приватних фирми које изграде нову енергану са два котла на биомасу и једним на гас за 10 милиона евра и за то имају економски интерес.
,,На тај начин бисмо избегли дугорочне обавезе према приватним инвеститорима и задржали контролу над енергетским ресурсима у нашим рукама. Имамо способне људе који могу да реализују овај пројекат. Улагањем у сопствене капацитете, јачамо локалну економију и стварамо нова радна места“, додао је он.
Он истиче и смањење трошкова производње енергије, наводећи Љубљану на коју се Крушевац често угледа и која, са основом или без, производи топлотну енергију по цени од 85 евра по MWh, а Крушевац то исто кошта 100 евра по MWh .
,,Mорамо се запитати где грешимо. Можда бисмо требали да се осврнемо и на евентуалне корупционашке радње које су до тога довеле. Циљ нам је да смањимо трошкове на 64 евра по MWh, што је изводљиво ако предузмемо праве кораке. Такође, једно од решења је и субвенционисање преласка на алтернативне изворе грејања. Предлажемо да град обезбеди субвенције за грађане који желе да пређу на гас или друге еколошки прихватљиве системе грејања“, рекао је он.
Према његовим речима, прикључак и котао на гас, заједно са коришћењем постојеће инфраструктуре у домовима, коштају мање од 1.700 евра по домаћинству, што је ниже од износа који би се плаћао кроз дугорочне обавезе за отплату кредита, док би прелазак на чистије изворе енергије допринео бољем квалитету ваздуха и здравијој животној средини за све.
,,Уколико немамо довољно капацитета да сами пронађемо најбоље решење, време је да ангажујемо независне експерте из Србије или иностранства који могу да предложе најефикаснија и најисплативија решења која ће обезбедити стабилност система грејања на дуже стазе. Улагање у стручну анализу је далеко мањи ризик од преузимања огромног кредита који може оптеретити генерације које долазе“, истакао је он.
Он објашњава да је потребно преиспитати како се управља ресурсима и захтевати одговорност од оних који су довели топлану у тренутно стање, да се мора активно радити на наплати потраживања од фирми, институција и појединаца, уместо да тај терет пада на леђа грађана и додаје да се увођењем савремених технологија и бољим управљањем могу смањити оперативни трошкови и повећати ефикасност.
,,Одлука које је донета имаће директан утицај на квалитет живота у Крушевцу у годинама које долазе. Терет дуга ће пасти на све нас и будуће генерације. Ипак, уколико изаберемо одржива решења, можемо побољшати квалитет услуга које град пружа грађанима, заштитити животну средину и осигурати економску стабилност нашег града без непотребног задуживања“, нагласио је Стевановић.
Он позива Крушевљане да се укључе у дискусију, јер мишљење сваког грађанина је важно и само се заједничким снагама може пронаћи најбоље решење које ће бити у интересу свих.
,,Време је да Крушевац преузме контролу над својим ресурсима и да градимо будућност која неће оптерећивати наредне генерације. Верујем у нашу заједничку снагу и способност да донесемо праве одлуке за наш град. Заједно можемо донети промене које Крушевац заслужује“, закључио је Стевановић.