Из Народног покрета Србије Бор саопштено је да извештаји о квалитету амбијенталног ваздуха у граду Бору, било месечни или годишњи, показују да се Борани и даље трују, иако се власт хвали да је тај град скоро па ваздушна бања.
Како се наводи, краткорочни акциони план који је усвојен не даје адекватне резултате и представља документ којим је локална власт хтела себе да опере од кривице за саучесништво у тровању Борана, јер компанију Зијин интересује профит, а локалну власт опстанак на власти, о чему у прилог говоре и упозорења и забринутости грађана и научне јавости након објављивања Пилот студије Батута, која је алармантна, као и документа ,,Препоруке за унапређење управљања контаминираним локалитетима у Републици Србији”.
Годишњи извештај о квалитету амбијенталног ваздуха у Бору за 2023. годину, из укупно 1.378 узорака показује да је суспендованим PM10 честицама средња годишња концентрација арсена била изнад законом дозвољене вредности (6 ng/m3) на четири од шест мерних места, при чему је у октобру 2023. године максимално измерена концентрација на мерном месту Југопетрол износила 440,2 ng/m3 ваздуха што износи више од 73 пута од законом дозвољене средње годишње вредности.
Просечна годишња вредност концентрације арсена по мерним местима је износила: Градски парк 15,4 ng/m3 (2,6 пута већа), Институт 12,2 ng/m3 (2 пута већа), Брезоник 6,6 ng/m3 (1,1 пута већа) и Југопетрол 39,8 ng/m3 (6,6 пута већа концентрација).
У 2024. години тренд загађења се наставља. Мерно место Југопетрол је готово свакодневно са повећаним садржајем арсена и кадмијума. Посматрајући по месецима прекорачење концентрације арсена на овом мерном месту, оно се кретало од 18 дана у мају до 27 дана у марту, а за кадмијум од 14 дана у фебруару до 23 у априлу. Само у јуну месецу је чак 26 дана било прекорачења арсена (највећа концентрација 54,2 ng/m3), а кадмијума 20 дана (највећа концентрација износила је 24,8 ng/m3 а законски максимално дозвољена износи 5 ng/m3).
У градском парку је прекорачење забележено на два од три узорка и за арсен и за кадмијум. Оштрељ и Брезоник су такође на удару. Јасно је да надлежно министарство не ради свој посао, а инспектор за заштиту животне средине упорно ћути, као да све прати на даљину и да их не дотиче .
Имајући у виду да је околина Бора преплављена јаловиштима која представљају велику опасност грађани су изложени константном загађењу из ваздуха, док је садржај загађујућих материја у земљишту око Бора и јаловиштима је велика непознаница и без адекватног мониторинга.
НПС Бор апелује на градску власт да стане у заштиту живота и здравља Борана уместо што се бави убеђивањем грађана да продају земљу зарад неких фантомских насеља и подсећа да је власт изгласала, у складу са Законом о заштити ваздуха, краткорочни акциони план, али мере које се могу и морају предузети нико до сада није спровео.