Ракић: Болнице морају да нађу начин за деловање у случају акушерског насиља

Snežana Rakić

Болница и они који раде у њој морају да испоштују стручни протокол приликом сваке интервенције и ако се од тога одступи на снагу ступају стручни надзори, па онда и формално-легалне процедуре, рекла је данас за телевизију Н1 народна посланица Народног покрета Србије (НПС) и бивша директорка ГАК ,,Народни фронт” Снежана Ракић.

Она је говорећи о документу који труднице у Србији потписују пре него што уђу у порођајну салу и којим  унапред ослобађају кривице медицински тим и породилиште, од било какве кривице, уколико током порођаја нешто крене по злу, истакла да из њеног искуства, радећи и у државним и приватним болницама, пацијент би требао да потпише информисани пристанак на одговарајућу појединачну интервенцију.

,,То постоји и у државним и у приватним болницама. Тај папир нема клаузулу да штити доктора од даљих спорова нити има било какав формално-правни елемент. Када се доносе информисани пристанци, у болницама то је утврдио стручни колегијум и извршен је низ провера до потписивања пацијента за сваку интервенцију, а други део који се тиче права пацијента и његових даљих жалби није постојао на том папиру и болница може да тражи да се одриче од такве врсте одговорности”, нагласила је она.

На питање да ли на овај начин болница пристаје на акушерско насиље, Ракић каже да је реч о компликацијама које могу да настану и свим другим стварима које иду уз то, а не о акушерском насиљу и додаје да мора формално-правно да се нађе одговарајући оквир како ће то да изгледа.

,,Акушерско насиље и стручни проблеми решавају се на једноставан начин. У болници постоји кодекс понашања и који сваки доктор потписује, а део је Закона о здравственој заштити. Држава је дала смернице како доктори морају да изгледају, да се понашају и опходе према пацијентима на основу чега пацијент може да остварује своја права. У свакој болници постоје стручни протоколи који морају да се поштују приликом порођаја”, додала је она.