Неко се башкари у вили која вреди ко зна колико милиона евра, а полицајци који часно обављају свој посао не могу да купе стан и реше своје стамбено питање, рекла је данас потпредседница Народног покрета Србије (НПС), народна посланица и пуковница полиције у пензији Славица Радовановић на ванредној седници Народне скупштине Републике Србије.
,,Срамна је одлука Владе Србије да госпођа која председава Народном скупштином и даље живи у вили и користи нешто што јој не припада. Како ћете то објаснити полицајцима? Влада Србије се сада сетила да исправља криву Дрину у моменту када је очигледно да нема средстава за субвенционисање изградње станова за безбедњаке.
Она наглашава да је проблем и у томе ко је одредио најновију куповину цене стана од 1.200 до 1.600 евра по метру квадратном, као и да ће куповина стана по тој цени бити доступна само високим руководиоцима који живе у вилама и пита када је у ,,Јованкиној резиденцији” икада живео неки председник Народне скупштине?
,,Влада Србије и даље није уредила критеријуме по којима се утврђује најновија будућа уговорена цена стана, како за станове који су изграђени, а још нису распоређени, тако и за станове који ће се тек градити. Народна скупштина Србије усвојила је 25. маја 2018. године Закон о посебним условима за реализацију пројекта изградње станова за припаднике снага безбедности по субвенционисаним ценама”, казала је она.
Она истиче да је циљ био да се реши највећи број нерешених стамбених питања и потреба запослених у службама безбедности који деценијама нису успели да реше своје стамбено питање, као и да је тада усвојеним изменама предвиђено да купопродајну цену стана на свакој појединачној локацији одређује комисија коју образује влада на основу услова који ће бити прописани за сваку конкретну локацију, али без постојања ранијег ограничења купопродајне цене стана у износу од 500 евра по метру квадратном.
,,Од почетка ступања тог закона на снагу па до данас још увек не знамо ни колико укупно фаза има пројекат, да ли је прва фаза завршена, колико људи је усељено, колико има станова који су празни и неусељени и на којим су локацијама, као и који су разлози зашто се не усељавају. Нису прописани ни критеријуми на основу којих су судски вештак или лиценцирани проценитељ проценили тржишну цену стана у функцији разлике договорене и тржишне вредности стана коју неко треба да плати у случају кршења одредби овог закона. Ми ни први закон нисмо уредили, као ни прву поделу, а крећемо у другу”, додала је она.
Према њеним речима, садашња пракса показала је да је један број припадника службе безбедности купио ове субвенционисане станове и дао их под закуп, као и да је предвиђена забрана отуђења, забрана давања стана у закуп, забрана обављања пословне делатности, забрана омогућавања коришћења стана лицима која нису чланови породичног домаћинства у периоду од 10 година од добијања стана, при чему се све ово уписује као терет на непокретност, односно забележба у јавним књигама.
,,Они који су и раније имали забележбу отуђења сада ће морати да допишу и ове најновије допуне. Предвиђена је прво опомена, а затим и раскид уговора са плаћањем разлике у цени. Како и чиме се утврђују околности давања у закуп стана или коришћења стана од стране некога ко није члан породичног домаћинства? Да ли исправама, изјавама или уговорима, када знамо да се ништа од тога не закључује да се не би сазнала права позадина и прикриле чињенице да је стан издат у закуп, као и због избегавања плаћања пореза и осуде колега”, казала је она.