Народни покрет Србије, као највећа опозициона странка, сматра да је од суштинског значаја да запосленима у образовању и васпитању буде враћено достојанство и поштовање какво заслужују, јер су одговорни за младе нараштаје, а самим ти и развој Србије као модерне државе у којој грађани заслужују да живе, рекла је данас потпредседница Народног покрета Србије и народна посланица др Ана Јаковљевић.
Поводом штрајка просветних радника који је заказан за петак, 1. новембар, она истиче да је у питању реакција на дуготрајне проблеме у образовном систему и незадовољство просветара у Србији и додаје су главни разлози за овај штрајк недовољно финансирање образовања, ниске плате наставника, неадекватни услови рада и недостатак подршке у обављању све комплекснијих задатака у савременом образовању.
,,Синдикат просветних радника захтева повећање плата, које би биле у складу с просечном платом у и које би одражавале важност образовног сектора у друштву. Тренутно су плате наставника међу најнижим у јавном сектору, што доводи до мањка мотивације међу запосленима и отежава привлачење нових кадрова”, казала је она.
Према њеним речима, синдикати траже и боље услове рада, укључујући смањење броја ученика у одељењима, унапређење инфраструктуре и обезбеђивање више ресурса за квалитетнију наставу, као и редефинисање њихове улоге, с обзиром на повећану административну оптерећеност и сталне реформе које долазе из Министарства просвете, јер наставници сматрају да су овакве промене често брзе, недовољно промишљене и да не доприносе квалитету образовања, већ отежавају рад у учионици.
,,Упркос опструкцијама од стране представника власти који забрањују аутопревозницима да организовано довозе просветне раднике из различитих делова Србије у Београд, они ће, у петак, у 12 часова, испред Народне скупштине организовати протест, док ће штрајк бити спроведен и као обустава рада која ће обухватити скраћивање часова на 30 минута у многим школама широм земље. Просветари се надају да ће кроз овакав притисак успети да скрену пажњу Влади Србије и друштву на важност системског улагања у образовање”, закључила је она.