Јаковљевић: Спорне дипломе и кадрови могу да доведу до нуклеарне катастрофе

У последње време уводи се прича о укидању мораторијума на градњу нуклеарних електрана који је донесен 1989. године, три године после несреће у Чернобиљу, који је, према речима стручњака уведен јер није било довољно стручног кадра, који би се ухватио у коштац са нуклеарним проблемима који би могли да настану у овој области, рекла је потпредседница Народног покрета Србије (НПС) и народна посланица др Ана Јаковљевић.

Према њеним речима, Закон о радијационој нуклеарној сигурности и безбедности који је 2018. ступио на снагу уређује мере радијационе и нуклеарне сигурности и безбедности, услове за обављање делатности са изворима зрачења, поступање у ситуацији планираног, постојећег и ванредног излагања јонизујућем зрачењу у циљу обезбеђивања заштите појединаца, становништва и животне средине од штетног утицаја јонизујућег зрачења, сада и убудуће.

,,Истим Законом основан је и Директорат за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије ради вршења регулаторне контроле делатности уређених овим законом. Како се о овој теми може много тога рећи, што ћемо у наредном периоду и учинити, овом приликом ћемо се осврнути само на два аспекта, како би грађане упознали у начели са њом”, додала је Јаковљевић.

Она истиче да се прилог телевизије Н1 позабавио руководећим кадром Директората, тачније директором и одбором, који чине људи са неадекватним биографијама и искуством које је потребно да би се неко нашао на челу овако важне државне институције.

,,Директор Слађан Велинов је 2006. године са 43 године, уписао Факултет за образовање дипломираних правника и дипломираних економиста за руководеће кадрове у Новом Саду, који је тада био у саставу Алфа универзитета, а диплому, која ће се касније показати као спорна, је стекао 2011. године. Факултет је различитим статусним променама мењао седиште, назив и универзитет и данас је то Факултета за пословне студије и право Универзитета „Унион – Никола Тесла“”, додала је она.

Јаковљевић наглашава да је индикативно, а везано је за овај Факултет,  то да је Национално тело за акредитацију и обезбеђење квалитета у високом образовању, на основу спроведене спољашње провере квалитета, 22. марта 2022. године донело одлуку да овом Факултету одузме акредитацију, због тога што установа не испуњава кључне стандарде који се тичу квалитета.

,,Велинов је 2013. године, постао в.д. директор Агенције за заштиту од јонизујућих зрачења и нуклеарну сигурност Србије која је постојала у складу са тада важећим Законом из 2009. године. Већ следеће године је изабран за директора, а да су претходно промењени услови за избор директора, тако што су проширени и на кандидате који имају диплому и из других научних поља, која нису уско везана за оно чиме се Агенција/Директорат бави”, рекла је Јаковљевић.

Јаковљевић наглашава да је Велинов за директора, сада Директората који је установљен Законом из 2018. године, поново од стране Владе РС изабран у јулу 2024. године на период од додатних пет година и додаје да се поред њега, у највишем руководству, тачније Одбору, налазе и Маја Гојковић, председница Одбора, Сандра Божић, и још три члана са академским титулама, који су такође чланови политичких партија на власти.

,,Стручни људи који раде у овој области износе бројне примедбе на рад Директората. Општи утисак је нестручност и незнање, које даље узрокује да процедуре које се спроводе у овој институцији трају неоправдано дуго, чиме се блокира рад виталних области за које је Директорат надлежан”, истакла је она.

Она подсећа да је Република Србија из кредита Светске банке 2012. године купила 155 рентген апарата и 55 скенера са роком реализације 2022. године, док је, поређења ради 2000. године Србија је имала тек пет скенера, тако да је ова набавка изузетно значајна за здравствене установе, као и унапређење здравства у Србији, али Директорат због спорости и нестручности још увек није издао дозволе за рад за све скенере, тако да у пракси неки раде, а неки и даље стоје неупотребљени у здравственим установама.

,,Оно што додатно забрињава, када је у питању руководство Директората је што Закон из 2018. године у надлежност Одбора ставља и предлагање мера санације у ванредним догађајима, па се потпуно основано поставља питање и изражава забринутост, какве би мере овако изабран Одбор могао да предложи у случају да до ванредне ситуације дође”, додала је она.

Она каже да нуклеарне технологије подразумевају како технологије заштите од зрачења у медицини, индустрији, пољопривреди, тако и градњу електрана и за разлику од Србије где се то све налази у једној институцији, у свету се тим различитим областима баве различита тела и додаје да ако се томе дода и чињеница да Србија нема довољан број инжењера који се могу ухватити у коштац са овако осетљивом материјом, забрињава лакоћа са којом представници власти најављују укидање мораторијума.

,,Народни покрет Србије ће пратити развој догађаја везано за ову област и благовремено ћемо обавештавати грађане о свим проблемима који су везани за њен рад, а који су кључни за безбедност грађана Србије”, закључила је Јаковљевић.