Mi smo našu zemlju nasledili od predaka i jedino što treba je da je budućim generacijama predamo onako kako smo je dobili i to je veliki zalog, rekla je danas za televiziju Nova potpredsednica Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodna poslanica dr Ana Jakovljević.
Ona ističe da NPS sluša najstručnije ljude, akademsku zajednicu, ljude koji se bave ekološkim pravom i onim što projekat iskopavanja litijuma može da donese Srbiji i dodaje da jednu priču slušamo od vlasti, a zapravo građani i stručna javnost nešto sasvim drugo govore.
,,Ako uzmemo primer bora, koji je najavljivan kao projekat koji će doneti spas građanima Bora i Majdanpeka, da će tu biti prosperitet, podaci govore da tamo svaki četvrti građanin boluje od kancera. Od rudne rente koja je toliko najavljivana, inače je tri posto, a mi jedva dobijamo jedan posto od toga. Sirovine koje sadrže jako vredne materijale se izvoze iz Srbije, a nama ostaju jalovišta i deponije i ono što uništava taj kraj, a da ne pričamo o gomili pravnih stvari koje se tu dešavaju”, dodala je ona.
Jakovljević naglašava da je ovo primer kako se rudari u Srbiji i dodaje da je teško poverovati kada neko kaže da će sve biti u redu, posebno što imamo ozbiljne istraživače i akademike koji kažu da ne postoji tehnologija nigde u svetu koja može da se primeni na ovaj slučaj i da se sve radi na zeleni način.
,,Apsolutna zabrinutost je još veća kada imate u vidu da je to područje koje ima plodno zemljište i bogato je vodom, a moramo se složiti da će najveći resurs u budućnosti biti pijaća voda, koju dovodimo u rizik, jer je nemoguće garantovati da se neće dešavati katastrofe ako se rudnik otvori”, rekla je Jakovljević.
Govoreći o sednici Narodne Skupštine Srbije posle dva i po meseca od izbora vlade, Jakovljević ističe da na dnevnom redu neće biti tema litijuma, koja se najavljuje već neko vreme na kolegijumima.
,,Ova tema je stalno prisutna u javnosti, na marginama, ali na sednici koja će biti u utorak, o tome se neće razgovarati. NPS je krajem juna usvojio Deklaraciju o zabrani iskopavanja litijuma i bora u Srbiji. Izneli smo svoj politički stav kao odgovorna stranka koja sluša svoje građane, jer moramo da se podsetimo da je 38.000 građana potpisalo peticiju protiv iskopavanja litijuma i bora koja je volšebno nestala i pokušavamo da je nađemo u skupštini i među službama”, kazala je ona.
Ona ocenjuje da će rasprava o litijumu doći na dnevni red kada vlast bude sigurna da je odradila PR koji je vrlo suptilan i dodaje da i predstavnici kompanije Rio Sava, kao i vlast agituju i govore vrlo netačne informacije širem auditorijumu.
,,Kažu da će prihod od iskopavanja litijuma biti 150 miliona evra godišnje i to nakon što Rio Tinto isplati svoje troškove, dok mi od izvoza malina imamo 270 miliona evra godišnje, a za čitavu poljoprivredu četiri milijarde”, naglasila je ona.