Алексић у Косјерићу: Док власт припрема терен за литијум, села нам се празне и изумиру, а пољопривреда пропада

Група појединаца која је са дна друштвеног муља испливала на површину, разорила је институције, погазила законе и присвојила државу као да је њихово наследство, па сада наше потенцијале и природна богатства распродају у бесцење, живећи своје неостварене снове и убеђујући нас да је све што раде добро за Србију и њене грађане, рекао је данас председник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Мирослав Алексић на трибини ,,Не дамо нашу земљу”, у Косјерићу.

,,Највећи проблем српске економије је корупција. Немамо ни полицију, ни тужилаштво, али ни судство, јер су у функцији заштите странака режима и појединаца, а не грађана и државе. Морамо да успоставимо државу и систем, као и одговорност. Никада овакав ниво корупције и крађе није постојао, јер су институције мртве”, оценио је Алексић.  

Алексић истиче да је Србија данас на неки начин постала неоколонија, која није поробљена ратом, али је економски постала колонија, јер је власт схватила да најбоље манипулише људима ако кроз инфраструктуру представи како се ради и гради и како је напредак и додаје да се новац за инфраструктуру узима од разних земаља и кредитних организација у недоглед, а пошто то не може да се врати, власт почиње да предаје наше благо и суверенитет.

,,Источна Србија је буквално предата Кинезима. Тамо је у овом моменту пријављено 12.500 Кинеза који раде, а у наредних неколико година биће их близу 50.000. Тамо не важе наши закони о раду, а полиција нема надлежности над кинеским радницима, који примају већу плату него наши радници. Држава је дала потпуно ново налазиште у власништво кинеској компанији Зиђин Мајнинг”, додао је он.

Он објашњава да је у питању 2.000 хектара приватних парцела које су у катастру, преко ноћи, путем експропријације, пренели у власништво кинеске компаније, као и да је у питању  највеће налазиште злата и бакра у Европи и једно од највећих у свету са процењеним резервама од 14 милиона тона бакра и 300 тона злата, односно више од 150 милијарди долара.

,,Држава је ово урадила јер не може да врати шест милијарди евра кредита које је узела од Кинеза. Као што се данас бришу трагови Србије на КиМ, тако ће кроз неколико година да се бришу трагови из источне Србије, ако се настави са оваквом политиком. Стране компаније долазе тамо где је власт корумпирана, рударство јефтино и где неће плаћати држави велике таксе. Код нас је најнижа рудна рента у свету и постоје људи који су спремни да зарад страних интереса и компанија предају наше интересе”, казао је он.

Алексић оцењује да је Западна Србије само капија за целу Србију да постанемо рударска колонија и ако изузмемо Војводину, трећина територије државе је предвиђена за отврање рудника и подсећа да су у последњих 10 година издате дозволе за истражне радње о чему се не говори, јер власт припрема терен.

,,У Лозници и Недељицама бранимо целу Србију која нема никакве користи од рударења. Не постоји ниједна земља у свету која се примарно бави рударством, а да је богата. Ми добијамо само отровану јаловину, уништену земљу, здравље и животе и спречавање да се бавимо пољопривредом и другим делатностима”, рекао је он.

Алексић подсећа да се у студији коју је израдио Рио Тинто наводи се да ће Србија годишње од рудне ренте, пореза и свега осталог, када они исплате инвестицију, за 10-15 година, добијати 180 милиона евра, као и да су наши економисти урадили анализу и утврдили да је ипак у питању само 20 милиона евра и додаје да годишње зарадимо од извоза малине 300 милиона евра.

,,За пројекат ЕКСПО издваја се 18 милијарди евра. Следеће године очекује нас највеће задуживање до сада. Када је у питању јавни дуг, приближили смо се цифри од 40 милијарди, а када је СНС дошао на власт износио је 15 милијарди евра. Све то се одражава на наше животе, цене, инфлацију, животни стандард и све остало. Србија се налази на великој прекретници и можда је данас најугроженија”, нагласио је он.

Према његовим речима, сви људи који се данас храбро боре и јасно говоре против лоших ствари које се у Србији дешавају су хероји, као и опозиционари којима нису сломили кичму и који нису продали образ, већ су остали доследни својим уверењима.

,,Пољопривреда је огроман потенцијал, а не користи се и потпуно пропада. Имамо 4,8 милиона хектара обрадивог пољопривредног земљишта. Годишње од пољопривреде приходујемо између пет и шест милијарди евра. На нивоу ЕУ се за пољопривреду издваја 30 посто буџета, а ми смо ове године стигли до пет посто. Села нам се празне и изумиру, као и мањи градови, јер људи одлазе трбухом за крухом и то је трагедија”, казао је он.

Алексић истиче да су у НПС, који је парламентарна странка, остварени људи који имају своје професије и резултате и нису ушли у политику како би се запослили или да би решили неке своје проблеме, већ да би били на располагању и народу и држави и како бисмо заједно урадили нешто, јер историја се пише свакога дана и можемо да будемо део ње или не.

,,Моја породица и ја бавимо се пољопривредом. У политику сам ушао, не зато јер ми је требао посао или да себи нешто направим, већ да нешто променим. Пут ме је нанео у политику, јер сам схватио да ништа не може да се промени уколико се стоји са стране и чека да неко други нешто уради”, закључио је Алексић.

На трибини су говорили и потпредседница Народног покрета Србије и народна посланица Ивана Роквић и потпредседник Народног покрета Србије и народни посланик Урош Ђокић.