Aleksić iz SAD: Budućnost je u proizvodnji hrane, a ne iskopavanju litijuma

Aleksić SAD

Budućnost koja će Srbiji omogućiti stabilnost i razvoj, a njenim građanima bolji život bez opasnosti za njihov život i zdravlje je u proizvodnji zdrave hrane i ulaganju u savremene tehnologije, a ne u eksploataciji litijuma, rekao je predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodni poslanik Miroslav Aleksić koji boravi u poseti Sjedinjenim Američkim Državama gde će imati priliku da razgovara sa američkim zvaničnicima zainteresovanim za oblast agrarne politike, ali i uspešnim preduzetnicima i farmerima.

Tokom posete Americi u kojoj boravi sa još 13 predstavnika različitih država iz Evrope, ali i Kine, Egipta, Singapura, Tunisa, Kuvajta, Kenije i Nigerije, Aleksić će imati niz korisnih i konstruktivnih sastanaka u vezi poljoprivrede, razvoja savremenih tehnologija u proizvodnji hrane i njihovoj primeni u Srbiji, a posetiće Vašington, Ajovu, Ohajo, Luizijanu i Floridu.

,,Na sastanku sa američkim kongresmenom Glenom Tompsonom koji se nalazi na čelu Odbora za poljoprivredu u američkom Kongresu, kao i više zvaničnika u Stejt departmentu razgovarao sam o njihovim iskustvima, ali i o novim tehnologijama u poljoprivrednoj proizvodnji i proizvodnji hrane koje će biti trend u svetu, kao i državnim podsticajima i subvencijama za pomoć poljoprivrednicima i proizvođačima hrane”, rekao je Aleksić.

Aleksić je istakao da, iako mala zemlja, Srbija ima velike i raznovrsne prirodne potencijale i resurse koje bi trebalo staviti u funkciju razvoja poljoprivrede u Srbiji, za šta je potrebna ozbiljna strategija.  

„Uverio sam se ovde kroz razgovore sa ostalim članovima moje delegacije, sa kojima sa razmenio iskustva iz naših zemalja, da je apsolutni trend da sve ozbiljne države sa vizijom ulažu ogroman novac i izdvajaju iz budžeta za proizvodnju hrane i poljoprivredu, zato što su svesni da će zdrava hrana biti najvažniji resurs u budućnosti”, objasnio je on.

Aleksić ističe da ako već i Evropa i SAD, ali i azijske države ulažu velika sredstva u poljoprivredu i prave ozbiljne strategije za razvoj poljoprivrede, onda ni Srbija ne bi smela da dozvoli da ne iskoristi šansu na globalnom tržištu za našu malinu, jabuku, kukuruz, za naš paradajz i meso. 

„Zaista je tragedija što ljudi koji vode našu državu posle punih deset godina devastacije poljoprivrede govore kako je litijum šansa za razvoj Srbije i naš najvažniji resurs, što nije istina. Zar nije resurs skoro milion hektara obradivog zemljišta koje stoji neiskorišćeno? Samo to kad bismo stavili u funkciju imali bismo dobit veću od one koja je planirana od otvaranja rudnika, a koji će inače dobro doneti samo stranim kompanijama koje bi da eksploatišu naša prirodna bogatstva”, naglasio je on.

Prema njegovim rečima, NPS je predan novoj strategiji poljoprivrednog razvoja koja će biti rezultat saradnje svih stručnjaka u ovoj oblasti, uključujući poljoprivrednike i akademsku zajednicu, prateći svetske trendove u proizvodnji hrane.

,,U skladu sa Deklaracijom o zabrani kopanja litijuma i bora u Srbiji, koju je NPS usvojio na nedavno održanoj sednici Glavnog odbora stranke, za nas ne postoji veća opasnost koja se nadvila nad Srbijom od litijuma koji direktno ugrožava život, zdravlje i opstanak građana Srbije, a na prvom mestu stanovnike ugroženih sela i gradova gde su predviđena i gde se sprovode istraživanja nalazišta litijuma i bora”, kazao je on i dodao da umesto što uvozimo voće i povrće, bolje da uvozimo litijum ako je stvarno potreban, a da naše potencijale u poljoprivredi iskoristimo za veću proizvodnju i izvoz hrane, jer poljoprivreda i zaštita životne sredine i rudarenje ne idu zajedno.

Strategija razvoja naše zemlje koju predlaže Narodni pokret Srbije temelji se na ulaganju u naše ljude i obradiva zemljišta, proizvodnji zdrave hrane i primeni novih tehnologija koje će doneti korist građanima Srbije i našoj zemlji, a ne stranim kompanijama kao što je Rio Tinto koje ovde dolaze samo po profit.

Tokom posete Aleksić će, između ostalog, obići i veliki broj različitih farmi, kao i Centar Ministarstva poljoprivrede SAD za farmere u Klivlendu, istraživački i razvojni centar kompanije Nestle, državne univerzitete u Luizijani, Ohaju i na Floridi, udruženje uzgajivača kukuruza, Institut za biološku bezbednost genetski modifikovanih poljoprivrednih proizvoda u Ajovi, Trgovinsko udruženje i čuvenu luku u Nju Orleansu,  Centar za istraživanje citrusa na Floridi, Institut za hranu i poljoprivredu Univerziteta na Floridi, kao i udruženje farmera. Imaće priliku da se upozna sa inovacijama u proizvodnji hrane i trgovine, kao i načinima za ulaganje u zajednicu kroz prehrambeni i poljoprivredni sektor.