У Србији не постоје независне институције, не постоји независно правосуђе, као ни владавина закона и то је чињеница, рекао је данас на седници Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава председник Народног покрета Србије (НПС) и народни посланик Мирослав Алексић.
,,Све људе на челу државних компанија постављате ви као владајућа већина. О свему се са вама договарају и ту су да заштите интересе владајуће странке небитно да ли је у питању ЕПС, Телеком или било које друго јавно предузеће. У реду је имати извештаје, контроле и ревизије, али је питање шта се иза њих крије и да ли се прикрива нешто и на тај начин легализује”, додао је он.
Алексић истиче да није сигуран да ли уопште постоји и један једини извештај који ће да окарактерише пословање ЕПС и понашање појединаца од времена Милорада Грчића до данас као нешто што је добро и што не заслужује мере, санкције и одговорност за све што се договарало и радило у претходном периоду.
,,На који начин се дели новац Фонда за развој или Агенције за осигурање и финансирање извоза? Цела држава је у в.д. стању. Директори јавних предузећа су противзаконито у в.д. статусу годинама да би могли политички да их контролишете, иако елементарна законска правила налажу да неко буде изабран на конкурсу. Где је нестала професионализација јавних предузећа о којој сте говорили? У в.д. статусу Дробњака који траје 10 година и осталих”, казао је он.
Према његовим речима, јавни дуг се мери новцем, а не процентима, док свака прича о процентима служи за манипулацију и цео економски концепт своди се на капиларно узимање новца и расипање на пројекте који нису транспарентни и нису у складу са јавним набавкама.
,,Новац који спомињете, 17 милијарди које из 2012. године и данашњих 35 милијарди није исто. Дупло је више сада и неко то мора да плати и да врати, а плаћају грађани, ако ништа друго кроз нафту. Годишње се продају две милијарде литара нафте која је скупља за 50 центи код нас него у окружењу. Најскупље плаћамо нафту”, нагласио је Алексић и додао да ДРИ треба да брине како се троши новац сваког човека у Србији.