Из Народног покрета Србије Крагујевац саопштено је да последњих неколико дана становници тог града имају великих проблема са пијаћом водом, као и да се у медијима појавила изјава директора ЈКП „Водовод и канализација“ да не треба да брину, као и да је вода, иако жуте боје, бактериолошки исправна.
Како се наводи, директор поменуте фирме је рекао и да воду не морају да пију они којима смета што је жуте боје, чиме је показао, по ко зна који пут, бахатост, као и недостатак осећаја одговорности, што је заједничко за многе челнике и намештенике актуелне градске власти.
ЈКП „Водовод и канализација“ финансирају грађани града Крагујевца кроз плаћање рачуна, а овакав коментар директора је, у најмању руку, скандалозан, посебно јер је у том комуналном предузећу катастрофално стање, са цевоводима старим око 50 година.
Овом приликом подсећамо грађане да је 2022. године ЈКП „Водовод и канализација“ узело кредит, други по реду за неколико година, од 1,7 милиона евра, који је могао делом да се потроши на обнављање цевовода и водоводне инфраструктуре, као и да грађани Крагујевца имају најскупљу воду у Србији, којој је цена више пута расла у последњих неколико година и сада износи скоро 137 динара по метру кубном.
Поставља се питање да ли су Крагујевчани за тај новац бар заслужили бољи људски однос, кад већ квалитет услуге није на нормалном нивоу, као и да ли ће вода бити јефтинија због квалитета или можда скупља због додавања „пигмента жуте боје“.
Како се додаје у саопштењу, логично је да ће вода у Крагујевцу бити лошег квалитета, обзиром на стање акумулације „Гружа“ око које се гради годинама, подижу несметано хотели и викендице и возе се моторни чамци, што је директна одговорност директора и ЈКП „Водовод и канализација“, који требају да акумулације заштите и обезбеде несметано функционисање и нормално снабдевање грађана водом.
Други проблем са којим се сусрећу Крагујевчани је неисплаћивања финансијске помоћи родитељима за куповину уџбеника и свега осталог што је потребно за почетак школске године, због чега НПС Крагујевац поставља питање, поводом исплате 20 хиљада динара школарцима у Београду, да ли за децу у престоници важе другачији критеријуми у односу на децу из других градова, као и зашто градска власт не помаже барем доделом дела средстава за куповину уџбеника, уколико, због катастрофалне просветне и социјалне политике, нису бесплатни за сву децу.
У условима тешке економске ситуације и растуће инфлације, опремање школараца представља велики намет за родитеље, поготово у породицама са више деце у којима родитељи остварују ниске приходе, због чега је градска власт могла, добро планираним буџетом и домаћинским вођењем финансија, да обезбеди, ако не комплетан износ, барем добар део новца за покривање трошкова уџбеника за школарце.
Из НПС Крагујевац поручују да је време да неспособну градску власт замене људи којима ће интерес Крагујевчана и школараца бити на првом месту, као и да се обезбеди одговарајући социјално – економски амбијент у којем ће за све школарце бити обезбеђени бесплатни уџбеници.